Ocena ryzyka zawodowego w przypadku pracy zdalnej

Data: 16-04-2023 r.

Generalną zasadą jest, że każdy pracodawca ma obowiązek przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą oraz dokumentować je. Jednak praca zdalna jest dość charakterystyczną formą świadczenia pracy. Jakie są obowiązki pracodawcy wobec pracowników zdalnych w zakresie oceny ryzyka?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że rozpoczęcie pracy zdalnej to zmiana warunków pracy. Przy każdorazowej zmianie warunków pracy, pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego, a także w kolejnym kroku - do zapoznania pracownika z ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaniem pracy. Uznać więc należy, że praca zdalna nie wprowadza dla pracodawców żadnego nowego czy dodatkowego obowiązku dotąd nieznanego. 

Państwowa Inspekcja Pracy zaznacza jednak, że przeprowadzając ocenę ryzyka zawodowego pracownika wykonującego pracę zdalną, konieczne jest uwzględnienie wpływu tej pracy na:
a) wzrok
b) układ mięśniowo-szkieletowy
c) uwarunkowania psychospołeczne

Po dokonaniu oceny, na podstawie jej wyników, pracodawca przygotowuje informacje, w której muszą się znaleźć:
a) zasady i sposoby właściwej organizacji stanowiska pracy zdalnej (z uwzględnieniem zasad ergonomii)
b) zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej
c) wskazanie czynności do wykonania po zakończeniu wykonywania pracy zdalnej
d) instrukcja postępowania w sytuacjach awaryjnych, które stwarzają zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego. 

Przepisy Kodeksu pracy pozwalają pracodawcy na przygotowanie uniwersalnej oceny ryzyka zawodowego dla poszczególnych grup stanowisk pracy zdalnej. 

Zanim pracownik podejmie pracę zdalną, jest zobowiązany potwierdzić w swoim oświadczeniu - pisemnym lub złożonym w formie elektronicznej - że zapoznał się z oceną ryzyka zawodowego oraz informacją zawierającą zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej, które to dokumenty przygotował pracodawca. Co ważne - pracownik zobowiązuje się do ich przestrzegania. 

Dodatkowo składa również oświadczenie, z którego musi wynikać, że w miejscu pracy zdalnej, które wskazał i które zostało zaakceptowane przez pracodawcę, są zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Natomiast pracodawca może przeprowadzić kontrolę przestrzegania zasad BHP przez pracownika zdalnego. 

Źródło:

Informacja opublikowana w bazie wiedzy Państwowej Inspekcji Pracy na jej oficjalnej stronie internetowej - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42863 )
Array ( [docId] => 42863 )