Praca zdalna zaakceptowana przez Sejm.

Data: 03-12-2022 r.

Możliwość korzystania na stałe z pracy zdalnej przewidują przepisy zawarte w nowelizacji Kodeksu pracy. Sejm przyjął tę ustawę 1 grudnia 2022 r. 

Praca zdalna pojawiła się powszechnie w polskich firmach podczas pandemii. Był to pewnego rodzaju eksperyment na żywym organizmie, a mimo to za wprowadzeniem takiego rozwiązania na stałe opowiadały się liczne organizacje zarówno pracodawców jak i pracowników. Był to jeden z impulsów do podjęcia działań, które miały wprowadzić rozwiązanie na stałe do porządku prawnego. Projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.  Resort zaznacza, że nowe przepisy mają być udogodnieniem m.in. dla rodziców, którzy chcą łączyć pracę zawodową ze swoimi rodzicielskimi obowiązkami. 

 

Praca zdalna może być wykonywana całkowicie bądź częściowo. Jednak nie oznacza ona dowolności. Zgodnie z przyjętą nowelizacją pracownik będzie musiał każdorazowo nie tylko wskazać miejsce wykonywania pracy lecz także uzgodnić je z pracodawcą. Takim miejscem może być adres zamieszkania pracownika. Do pracy zdalnej będą wykorzystywane środki bezpośredniego porozumiewania się na odległość. 

Ważne: Szczegóły świadczenia pracy zdalnej mogą być określane podczas zawierania umowy o pracę bądź też w trakcie jej trwania. Jeśli uzgodnienia są dokonywana w trakcie zatrudnienia przepisy nie wymagają dla nich konieczności potwierdzania w formie pisemnej. 

W niektórych przypadkach pracodawca będzie zobowiązany wnioskiem o świadczenie pracy zdalnej. Nie będzie mógł odmówić pracownikowi będącemu:

  • kobietą w ciąży
  • rodzicem wychowującym dziecko do czwartego roku życia
  • osobą opiekującą się niepełnosprawnym członkiem rodziny. 

Praca zdalna będzie rodziła pewne obowiązki po stronie pracodawcy. Zgodnie z nowymi przepisami będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi świadczącemu pracę zdalną wszelkim materiałów i narzędzi potrzebnych do pracy, w tym także urządzeń technicznych. 

Ważne: Obowiązkiem pracodawcy będzie pokrycie kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych potrzebnych do wykonywania pracy zdalnej. 

Nowelizacja przepisów pracy przewiduje także kontrolę trzeźwości pracowników. Możliwość tej kontroli została ograniczona do sytuacji gdy jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób, a także do ochrony mienia. Pracodawca zyska uprawnienie do używania alkomatu i alkotestu. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42432 )
Array ( [docId] => 42432 )