Dni wolne dla honorowego krwiodawcy

Data: 28-09-2022 r.

W przepisach zmieniających ustawę covidową, wprowadzono także zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. Choć zasady obowiązują od 2021 r. nadal niektórzy pracodawcy mają problem z ich interpretacją. Chodzi o przepis dotyczący dni wolnych dla osoby, która oddała krew. 

W artykule 9a ustawy o publicznej służbie krwi wprowadzono specjalną regulację dotyczącą uprawnień honorowych dawców krwi w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Jeśli honorowy dawca krwi zdecyduje się oddać krew, jej składniki, lub osocze po chorobie COVID-19, to jego prawo do zwolnienia od pracy będzie wydłużone. Standardowo honorowy dawca krwi ma prawo do zwolnienia od wykonywania czynności służbowych jedynie w dniu, w którym oddał krew. Nowy przepis zakłada dodatkowo, że zwolnienie takie przysługuje nie tylko w dniu w którym oddał krew, lecz także w dniu następnym. 

 

Dwa dni tylko dla ozdrowieńców? 

Pierwsze wątpliwości, które zrodziły się u pracodawców dotyczyły tego, czy dwa dni wolnego można udzielić także osobie, która nie jest ozdrowieńcem, tylko "zwykłym" honorowym dawcom krwi. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, użyte w przepisie art. 9a sformułowanie "w tym osocze po chorobie COVID-19" sugeruje, że przepis nie ogranicza się jedynie do osób, które wyzdrowiały po COVID-19, ale generalnie do działalności honorowych dawców krwi w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, bądź epidemii. 

Ważne: Każdy honorowy dawca krwi, który oddaje krew, jej składniki lub osocze jest uprawniony do zwolnienia z czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew i w dniu następnym - nie musi być ozdrowieńcem.

Dwa dni wolnego o których mowa w przepisach to uprawnienie, a nie wymóg. W związku z czym, zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, pracownik może złożyć oświadczenie, że nie będzie korzystał z drugiego dnia wolnego i normalnie przyjść do pracy. Musi jednak pamiętać, że tego dnia nie można przełożyć - jeśli złoży oświadczenie, o którym mowa, drugi dzień wolny przepadnie. 

Warto również zauważyć, że ustawodawca dokładnie wskazuje o jakie dni wolne chodzi. Przepis mówi jasno, że są to:
1. dzień w którym honorowy krwiodawca oddaje krew
2. dzień następny po tym, w którym honorowy krwiodawca oddaje krew. 

W związku z powyższym nie znajduje uzasadnienie twierdzenie, jakoby pracownik, który oddaje krew w piątek, mógł skorzystać z dnia wolnego także w poniedziałek. 

Źródło:

Informacja opublikowana w bazie wiedzy przygotowanej przez Państwową Inspekcję Pracy na jej oficjalnym portalu - portal pip.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42208 )
Array ( [docId] => 42208 )