Lista sankcyjna i jej konsekwencja dla pracowników

Data: 13-05-2022 r.

Na podstawie ustawy sankcyjnej opublikowana została lista podmiotów dotkniętych sankcjami w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Sankcje dotykają firm - ale w tych firmach pracują ludzie. 

Lista sankcyjną powstała na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. 

 

Podmioty i osoby, które się na niej znalazły będą dotknięte sankcją w postaci zamrożenia funduszu i zasobów gospodarczych. Co więcej, podmioty te zostaną wykluczone z postępowań o zamówienia publiczne. 

O ile nikt nie kwestionuje prawidłowości takiego rozwiązania, o tyle można odnieść wrażenie, że ponownie było ono dopracowane "nie do końca". Żadne przepisy tzw. ustawy sankcyjnej nie odniosły się do pracowników tych podmiotów, którzy raczej nie są zaangażowani we wspieranie agresji Rosji, naruszenia praw człowieka itp. Mimo to sankcje dotkną także ich, bowiem może się okazać, że na skutek sankcji stracą źródło utrzymania. 

Konstytucyjna gwarancja ochrony pracy

Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej - głosi art. 24 Konstytucji. Wydaje się, że jest to podstawa, by wymagać od państwa odpowiednich przepisów gwarantujących bezpieczeństwo pracowników, w sytuacji gdy ich praca, a co za tym idzie także możliwość utrzymania się, jest zagrożona. Szczególnie w sytuacji, gdy dzieje się tak na skutek wprowadzonych przez rząd przepisów, które prowadzą do zakończenia wykonywania działalności gospodarczej przez pracodawców. 

Rozszerzenie sankcji na pracowników

Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia do resortu rodziny i polityki społecznej, aby ten wskazał z jakich świadczeń będą mogli skorzystać pracownicy, gdy ich pracodawca znajdzie się na liście sankcyjnej MSWiA, w związku z czym zasoby finansowe pracodawcy zostają zamrożone. W tej sytuacji już nie termin wypłat, a same wypłaty wynagrodzeń są zagrożone. 

Ustawa sankcyjna nie wprowadziła rozwiązań, które mogłyby uchronić pracowników przed skutkami zaprzestania działalności gospodarczej przez zatrudniający ich podmiot wpisany na listę sankcyjną. Analiza przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w związku z niewypłacalnością pracodawcy prowadzi do wniosku, że pracownicy - bezpośrednio lub pośrednio dotknięci sankcjami - nie będą także mogli skorzystać z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Mamy więc do czynienia ze znaczącym rozszerzeniem sankcji - nie tylko na podmioty wspierające agresję Rosji na Ukrainę, lecz także na osoby w nich zatrudnione. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnej stronie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich - bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41798 )
Array ( [docId] => 41798 )