Na umowie zlecenie też należy się odpoczynek

Data: 11-10-2022 r.

Nie gaśnie zainteresowanie umowami cywilnoprawnymi jako podstawy świadczenia pracy. Wśród nich bardzo popularna jest umowa zlecenia, a obowiązki zleceniobiorcy często są niezwykle zbliżone do umowy o pracę. Jednak z wielu praw taki zleceniobiorca nie może korzystać - a jednym z nich jest prawo do odpoczynku. 

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do minister rodziny i polityki społecznej o podjęcie działań mających wprowadzić w przepisach, które zagwarantują ochronę prawną także osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. 

 

Wystąpienie zainicjował wniosek Związku Zawodowego Filmowców, w którym zwrócono uwagę na regulacje dotyczące norm minimalnego czasu wypoczynku osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej. Filmowcy podkreślają, że taki stan prawny wydaje się zaniechaniem ustawodawczym, w związku z niewykonaniem obowiązków określonych w art. 66 ust. 2 Konstytucji. Gwarantuje on prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów. Jednak z jego zapisów wprost wynika, że regulacja dotyczy pracowników. Tym samym zagwarantowane w ustawach prawa także sprowadzają się jedynie do ochrony osób świadczących pracę na podstawie stosunku pracy. 

Choć wniosek wypłynął od grupy osób związanych z produkcją audiowizualną, problem dotyczy wszystkich osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Nie mają one zagwarantowanego prawa do minimalnego odpoczynku dobowego - czyli do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w czasie doby. 

Choć wiele regulacji dotyczących prawa pracy zaczyna wpływać na sytuację osób posiadających umowy cywilnoprawne, nie podjęto prac, które doprowadziłyby do powstania przepisów gwarantujących takim osobom wypoczynek. Co więcej - resort rodziny i polityki społecznej przekazał Związkowi Zawodowemu Filmowców informacje, że takie prace w ogóle nie są planowane. 

Rzecznik Praw Obywatelskich podzielił zdanie związku. Uważa, że brak odpowiedniej regulacji jest naruszeniem istoty konstytucyjnego prawa do odpoczynku dla osób, które mają jedynie umowy cywilnoprawne. Nie są one ochronione, choć nie mają realnej możliwości kształtowania treści zobowiązania wynikającego z umowy, a dodatkowo umowa ta jest jedynym źródłem dochodu. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42246 )
Array ( [docId] => 42246 )