PPK - zmiany przepisów czekają na podpis Prezydenta

Data: 02-04-2022 r.

Pracownicze Programy Kapitałowe czyli PPK miały być idealnym sposobem na gromadzenie oszczędności. Celem miała być emerytura. Ustawodawcy uznali, że rozwiązanie jest genialne. Okazało się jednak, że inne zdanie mieli pracownicy. 

Wielu pracowników grupowe oszczędzanie pod patronatem pracodawcy jakoś nie przekonało. Z zadziwieniem podszedł do tego ustawodawca, źródła tej niechęci dopatrując się w samych pracodawcach i zapowiadając kontrolę. Pracowników i pracodawców do korzystania z PPK ma zachęcić nowa ustawa. Sprawdźmy co się zmieni. 

Nowelizacja PPK

 

Zmiany zakładają, że będzie łatwiej samym pracodawcom. Wszelkie obowiązki związane z administrowaniem danych mają bowiem spłynąć na instytucje, które obsługują finansowo PPK. 

Także samych pracowników mają zmotywować kolejne rozwiązania. Przyświeca im oczywiście "dobro pracowników". Dotychczas przepisy umożliwiają wprowadzenie zakazu przekazywania fakultatywnej składki na PPK. Projekt odchodzi od tego rozwiązania, zapowiadając zniesienie możliwości wprowadzenia zakazu w umowie zakładowej.  Co więcej - zdaniem projektodawców, będzie to forma która ma zaktywizować uczestników PPK do gromadzenia większej ilości środków. Uczestnik programu ma także mieć możliwość wpłacania składki dobrowolnej, niekoniecznie z wynagrodzenia. To rozwiązanie jest skierowane m.in do osób przebywającyh np. na urlopie wychowawczym. Będą miały one możliwość zasilania swoich środków. 

Do PPK będzie można przystąpić wcześniej

Zmiany w PPK przewiduje też nowelizacja ustawy o zasadach realizacji zadań finansowych ze środków europejskich. Przewiduje się w niej dalsze ułatwienia. Jedną ze zmian jest skrócenie okresu zatrudnienia niezbędnego do uczestniczenia w PPK. Dotychczasowe przepisy określają, że podmiot zatrudniający, może zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu pracownika, dopiero po upływie trzeciego miesiąca od zatrudnienia - ale nie później niż do 10 dnia miesiąca, następującego po miesiącu w którym upłynął ten 90-cio dniowy termin. 

Proponowana zmiana skraca ten okres do 14 dni. W nowym brzmieniu pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę o prowadzenie PPK nie wcześniej niż po upływie 14 dni od zatrudnienia, ale nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym upłynął 90 dniowy termin od zatrudnienia. 

Źródło:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych oraz ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego wraz z uzasadnieniem - sejm.gov.pl
Biuletyn miesięczny Pracowniczych Planów Kapitałowych nr 3 - marzec 2022 - mojeppk.pl

Oprac red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41585 )
Array ( [docId] => 41585 )