Prawa pracowników po transgranicznym przekształceniu

Data: 21-04-2023 r.

Sejm przyjął projekt nowych przepisów Kodeksu spółek handlowych, które regulują kwestie przekształceń transgranicznych spółek. Koniecznością stało się także uregulowanie kwestii pracowniczych w spółkach, które powstają w wyniku takie transgranicznego połączenia, podziału lub przekształcenia. 

Odpowiedzią stał się projekt ustawy o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek. Ten projekt - podobnie jak projektowane przepisy Kodeksu spółek handlowych - także zostały już przyjęte przez Radę Ministrów. Nowe regulacje przygotował minister rodziny i polityki społecznej. 

Podobnie jak w przypadku zmian w Kodeksie spółek handlowych, które dotyczą transformacji transgranicznych w spółkach - także ustawa poświęcona pracownikom zatrudnionym w tych podmiotach jest formą dostosowania do regulacji europejskich. 

Nowa ustawa ma rozszerzać dotychczasowe regulacje poświęcone sytuacji pracowników w spółkach przekształcanych i dzielonych. Projektodawcy uważają, że wprowadzone przepisy pozwolą zwiększyć lojalność pracowników wobec firmy, co będzie się odbywać m.in. poprzez zwiększenie poczucia odpowiedzialności za jej losy. Mają także sprawić, że wewnątrz organizacji zapanuje atmosfera zaufania oraz przekonanie, że respektowane są prawa i interesy pracownika. 

W spółce, która powstała w wyniku transgranicznego podziału, zostaną uregulowane formy uczestnictwa pracowników. Będą mieli prawo do wyznaczenia lub wyboru członków rady nadzorczej albo rady dyrektorów (określonej ich liczby, rekomendowania członków rady nadzorczej albo rady dyrektorów, bądź też sprzeciwienia się wyznaczeniu niektórych - a nawet wszystkich członków rady nadzorczej albo rady dyrektorów. 

Forma udziału pracowników w spółce ma być określona:
a) w ramach negocjacji ze specjalnym zespołem negocjacyjnym zanim jeszcze dojdzie do powstania spółki - w tym przypadku ma być stworzony specjalny zespół negocjacyjny, w jego składzie znajdzie się reprezentacja pracowników spółki - zadaniem zespołu będzie prowadzenie negocjacji w zakresie warunków porozumienia z właściwymi organami spółki, w którym zostaną określone zasady udziału pracowników w spółce;
b) po powstaniu spółki, przy wsparciu zespołu przedstawicielskiego - w tym przypadku pracownicy są uprawnieni do wyznaczenia, wyboru albo rekomendowania członków rady nadzorczej czy rady dyrektorów oraz do sprzeciwiania się takiemu wyborowi - pojedynczemu lub dotyczącego wszystkich członków. 

Reprezentanci pracowników w radzie nadzorczej albo radzie dyrektorów będą wybierani w tajnych i bezpośrednich wyborach. Z tej okazji stworzony zostanie odpowiedni regulamin. 

Ważne: Pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z osobą należącą do przedstawicieli pracowników. Pracodawca nie będzie mógł także jednostronnie zmienić warunków pracy lub wynagradzania na niekorzyść pracownika należącego do zespołu negocjacyjnego, przedstawicielskiego bądź też jest przedstawicielem pracowników w radzie nadzorczej albo radzie dyrektorów w czasie trwania mandatu. Ewentualnie zgodę na takie działanie będą musiały wyrazić:
a) reprezentująca pracownika zakładowa organizacja związkowa
b) okręgowy inspektor pracy - w przypadku gdy pracownika nie reprezentuje organizacja związkowa. 

Źródło:

Założenia do projektu ustawy o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek opublikowane w wykazie decyzji rządu na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42884 )
Array ( [docId] => 42884 )