Prezydent podpisał ustawę zmieniającą Kodeks pracy

Data: 31-01-2023 r.

Praca zdalna wprowadzona na stałe do naszego porządku prawnego, kontrola trzeźwości pracowników, nowe uprawnienia rodzicielskie - to główne zmiany, które zostały wprowadzone do Kodeksu pracy. Prezydent podpisał ustawę z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Jedną z ważniejszych zmian w Kodeksie pracy, jest wprowadzenie definicji pracy zdalnej, jako pracy wykonywanej całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika, uzgodnionym z pracodawcą za każdym razem. Miejscem tym najczęściej będzie miejsce zamieszkania pracownika. Nowe przepisy określają także zasady świadczenia pracy w takiej formie. Nowe przepisy przewidują, że praca zdalna może być wykonywana w całości zdalnie bądź też mieć formę tzw. pracy hybrydowej polegającej na tym, że część pracy wykonywana jest w siedzibie pracodawcy, a część we wskazanym przez pracownika miejscu - wybór należy do stron stosunku pracy i ma być odpowiedzią na ich potrzeby. 

 

Uzgodnienia w zakresie pracy zdalnej mogą pojawić się już podczas zawierania umowy o pracę, mogą również być elementem późniejszego porozumienia zawartego już w trakcie zatrudnienia. 

Wiążący wniosek o pracę zdalną

Przepisy zakładają, że w określonych przypadkach pracodawca nie będzie mógł odmówić świadczenia pracy w formie zdalnej. Dotyczy to wniosków składanych przez:
- pracownicę w ciąży
- pracownika rodzica, jeśli jego dziecko np. legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności
- pracownika wychowującego dziecko do 4. roku życia
- pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności

We wskazanych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić jedynie w sytuacji, gdy ze względu na rodzaj pracy lub jej organizację, nie będzie możliwe wykonywanie jej w sposób zdalny. 

Okazjonalna praca zdalna

W Kodeksie pracy pojawia się także okazjonalna praca zdalna. Pracownik będzie mógł o nią wnioskować, jednak wniosek ten nie jest dla pracodawcy wiążący, a zatem będzie uprawniony do odmowy. Okazjonalna praca zdalna będzie przysługiwała w wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym. Także w jej przypadku pracodawca ma obowiązek dostarczyć materiałów i narzędzi do pracy. 

Kodeksowa kontrola trzeźwości

Nowe przepisy to także regulacja kontroli trzeźwości pracowników. Kodeks pracy wprowadza zakaz dopuszczania do pracy pracowników nietrzeźwych lub znajdujących się pod wpływem narkotyków. 

Stwierdzenie nietrzeźwości i analogicznie stwierdzenie stanu po zażyciu narkotyków - będzie mogło nastąpić w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu albo pił alkohol w pracy (np. zatacza się) – badanie trzeźwości będzie mogła przeprowadzić policja (dotyczy to wszystkich pracowników). Jednakże na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych - takich jak regulamin pracy lub obwieszczenie - można określić kategorię pracowników, w przypadku których pracodawca samodzielnie będzie mógł przeprowadzić prewencyjną kontrolę trzeźwości. Nie będzie w tym przypadku wymagane, aby pracownik okazywał bycie pod wpływem alkoholu. 

Grupa pracowników, którzy mogą podlegać takiej kontroli jest ograniczona w przepisach do takich, których praca stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników lub innych osób, lub dla jakiegokolwiek mienia - niezależnie od tego do kogo ono należy. 

Jeśli pracodawca lub pracownik tego zażąda, będzie można wezwać policję, aby to ona przeprowadziła badanie trzeźwości pracownika. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42627 )
Array ( [docId] => 42627 )