Przymusowy zarząd tymczasowy dla firm z listy sankcyjnej

Data: 22-08-2022 r.

Pierwszy okres obowiązywania ustawy sankcyjnej przyniósł weryfikację założeń z rzeczywistością. Dzięki wyciągniętym wnioskom, przygotowano zmianę przepisów. W noweli pojawiła się nowa instytucja, którą jest przymusowy zarząd tymczasowy. Zmianę przewidziano również dla pracowników zatrudnionych w firmach objętych sankcjami, którzy do tej pory nie mogli liczyć na ochronę. 

Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej weszła w życie 18 sierpnia 2022 r.  MSWiA prowadzi polską listę sankcyjną, która jest swoistym uzupełnieniem listy unijnej. Przypomnijmy - na listę wpisane zostają podmioty, które w jakikolwiek sposób (pośrednio lub bezpośrednio) wspierają agresję Rosji na Ukrainę. 

Przymusowy zarząd tymczasowy

 

Wprowadza ona nową instytucję dotyczącą firm, które znalazły się na tzw. liście sankcyjnej. Jest nią przymusowy zarząd tymczasowy.  Ma on umożliwić funkcjonowanie niektórym firmom, mimo objęcia ich sankcjami. Decyzję o ustanowieniu zarządu podejmuje minister rozwoju i technologii, określając w niej m.in. zakres środków, funduszy i zasobów gospodarczych objętych zarządem. 

Zarządca będzie odpowiedzialny za podejmowanie działań, które mają zapewnić ciągłość funkcjonowania firmy, a z drugiej strony do zbycia udziałów, które ze względu na różne powiązania mogą być wykorzystywane do wspierania działań Rosji w Ukrainie. Pochodzące ze sprzedaży środki będą zamrożone na rachunku firmy wpisanej na listę sankcyjną. 

Polepszenie sytuacji pracowników

Po uwagach wprowadzono również ochronę dla pracowników zatrudnionych w firmach objętych sankcjami.  O problemie braku tej ochrony pisaliśmy wcześniej w artykułach:

Na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów, pracownicy mogli liczyć na pomoc jedynie w sytuacji, gdy ich pracodawca dotknięty sankcjami zastosował rozwiązania zawarte w Prawie upadłościowym. Wówczas mogli korzystać ze świadczeń z Funduszu Gwarantowanych świadczeń Socjalnych. 

Zmienione przepisy wprowadzają modyfikację. Od 18 sierpnia objęty sankcjami pracodawca będzie mógł wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na zaspokojenie należności pracowniczych. Jeśli tego nie zrobi - prawo do wystąpienia z wnioskiem uzyska także sam pracownik. Na podstawie jego indywidualnego wniosku będzie można wypłacić świadczenie. 

Jednak wypłacone świadczenie z Funduszu ma charakter jednorazowy - jeśli więc pracodawca ostatecznie zdecyduje się na postępowanie upadłościowe, to pracownik, który otrzymał już świadczenie z Funduszu nie może liczyć na kolejną wypłatę. 

Ważne: Świadczenie z tytułu niewypłacanych wynagrodzeń będzie wypłacane najwyżej przez 3 miesiące. A wysokość jednorazowego świadczenia jest ograniczona wysokością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Sprawiedliwości - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42124 )
Array ( [docId] => 42124 )