Ile osób pracuje na podstawie umowy o dzieło?

Data: 20-12-2022 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do końca trzeciego kwartału do ZUS zgłoszono ok. 1,3 mln umów o dzieło. To więcej o 6,5% niż w takim samym okresie w poprzednim roku. Kto najczęściej pracuje na podstawie umowy o dzieło? 

Obowiązek informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zawartych umowach o dzieło istnieje od 1 stycznia 2021 r., został wprowadzony przepisami tzw. Tarczy Antykryzysowej. Wprowadziło to konieczność przesyłania odpowiednich informacji na przygotowanym formularzu RUD - czyli zgłoszeniu umowy o dzieło, zawierającego dane wykonawcy, datę rozpoczęcia umowy, jej zakończenia, a także przedmiot umowy. Jeden formularz może dotyczyć maksymalnie 10 umów o dzieło, pod warunkiem, że są one zawierane z tym samym wykonawcą. 

Informacje o tym ile jest umów o dzieło, kto z nich korzysta i w jakich branżach są najchętniej wykorzystywane są ważne dla państwa, ze względu na możliwość właściwego kształtowania polityki gospodarczej i rynku pracy, poprzez tworzenie przepisów odpowiadających aktualnej sytuacji na rynku pracy i możliwości oszacowania skutków finansowych wprowadzanych zmian w prawie. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w pierwszych trzech kwartałach do ZUS wpłynęło 853 600 formularzy RUD, które dotyczyły łącznie 1,27 mln umów o dzieło.  Liczby pokazują, że umów o dzieło jest więcej niż w minionym roku (o 6,5% niż za taki sam okres w 2021 r., do ZUS wpłynęło o 8% więcej formularzy niż w zeszłym roku). 

Analiza trzech kwartałów pokazała, że najwięcej formularz zostało złożonych we wrześniu. Na 102 700 formularzach, niemal 19 tys. podmiotów przekazało informacje dotyczące 140 800 tysięcy umów o dzieło. 

Największą grupę, spośród wszystkich podmiotów składających formularze RUD w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. byli płatnicy składek zarejestrowani w ZUS. Stanowili oni 97% wszystkich składających. Zaledwie 1,8% to osoby fizyczne, które zgłosiły umowę, a nie są płatnikami składek (1145 osób).

Informacje przekazywane na formularzach pokazują, że na podstawie umowy o dzieło najczęściej pracują mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat (25% wszystkich zgłoszonych). Co ciekawe, najczęściej umowy zawierano na 8 dni. 

Świadczenia wykonywane w ramach zgłaszanych umów o dzieło najczęściej dotyczyły: działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (ponad 20%), informacji i komunikacji (niespełna 20%), działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (niespełna 14%), edukacji (12,4%), pozostałej działalności usługowej (10,2%), przetwórstwa przemysłowego (4,1%) administracji publicznej i obrony narodowej, obowiązkowego zabezpieczenia społecznego (4,1%). 

Jedynie 5,48% wykonawców to cudzoziemcy. Najliczniejszą grupą spośród nich są obywatele Ukrainy (41% spośród obcokrajowców). Umowy o dzieło zawierano także z obywatelami Białorusi, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA, Włoch, Francji, Pakistanu, Hiszpanii, Czech, Indii i Gruzji.

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42490 )
Array ( [docId] => 42490 )