Kiedy mamy do czynienia z umową o dzieło? 

Data: 19-06-2023 r.

Na gruncie przepisów dotyczących obowiązkowemu podleganiu ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, bardzo ważne jest rozróżnienie umów o dzieło i o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o umowie zlecenia. W pierwszym przypadku nie istnieje obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych. Kiedy faktycznie można przyjąć, że mamy do czynienia z umową o dzieło? Co musi wykazać organ ubezpieczeń społeczny chcący tę kwalifikację podważyć? 

W przypadku umowy o dzieło, nie powstaje obowiązkowy tytuł podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, w przeciwieństwie do umowy zlecenia czy umów o świadczenie usług, do których odpowiednie zastosowanie mają przepisy dotyczące umowy zlecenia. Jeśli granica między jedną o drugą umową jest dość płynna, to w przypadku gdy ma być dokonana ocena umowy przez pryzmat art. 353¹ k.c., organ ubezpieczeń społecznych musi skutecznie wykazać, że strony mimo zawarcia umowy o dzieło, w rzeczywistości łączy inny stosunek prawny i skutecznie zaprzeczyć, że umowa faktycznie ma charakter umowy o dzieło (por. wyrok Sądu Najwyższego z 10 lipca 2014 r., sygn. II UK 454/13).

 

Istotą umowy o dzieło jest samoistność rezultatu - a nie wykonania określonych czynności. Sama umowa nie musi także zawierać określenia rezultatu - zamawiający może zdaniem Sądu Najwyższego pozostawić określone ramy swobody wykonawcy. 

Ważne: Przedmiotem umowy o dzieło jest doprowadzenie do powstania samoistnego, jednorazowego oraz weryfikowanego rezultatu (materialnego lub niematerialnego) – i rzecz jasna, bez względu przy tym na rodzaj i intensywność świadczonej w tym celu pracy i staranności – co oznacza, że dzieło jest w każdym przypadku wytworem przyszłym, który w momencie zawarcia umowy nie istnieje (por. wyrok Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2017 r., sygn. I UK 273/16). 

Obowiązek podlegania ubezpieczeniu społecznemu wynika z przepisów prawa. W związku z tym nie ma możliwości zniesienia tego obowiązku poprzez oświadczenie woli czy czynność prawną. Oświadczenie woli stron nie ma tutaj znaczącej wagi, szczególnie, że - jak podkreśla Sąd Najwyższy w licznych swoich orzeczeniach - sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych są jedynie w formalnym ujęciu sprawami cywilnymi, natomiast w ujęciu materialnym, mają charakter spraw z zakresu prawa publicznego, a nie prywatnego. W konsekwencji nie można wobec nich stosować przepisów prawa prywatnego, takich jak Kodeks cywilny. 

Źródło:

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 sierpnia 2021 r., sygn. II GSK 283/21 opublikowany wraz z uzasadnieniem w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43098 )
Array ( [docId] => 43098 )