Każde święto nieprzypadające w niedzielę obniża wymiar czasu pracy do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. Dlatego np. w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym grudzień 2015 r. trzeba każdemu pracownikowi zaplanować co najmniej 10 dni wolnych.
Chory w dniu odbioru – dzień oddany, chory w święto – trzeba oddać
Jeśli w zakładzie wolne są soboty, trzeba dać dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę 26 grudnia. Jeśli pracodawca wyznaczył odbiór dnia wolnego np. w dniu 24 grudnia, a pracownik zachorował i 24 grudnia był na zwolnieniu, uważa się, że odebrał dzień wolny. Z kolei odwrotnie – jeśli pracownik był chory 26 grudnia, musi i tak odebrać dodatkowy dzień wolny
Jeśli więc w zakładzie wolne są soboty, to za święto w sobotę 26 grudnia należy udzielić dodatkowego dnia wolnego – w ramach tego samego okresu rozliczeniowego. Zaplanowanie go w innym okresie rozliczeniowym – nawet na prośbę pracownika – jest uważane za zabronione planowanie godzin nadliczbowych, które i tak trzeba zrekompensować wynagrodzeniem z dodatkiem 100%.
Dodatkowego dnia wolnego (np. 26 grudnia 2015 r.) należy udzielić także osobie, która w święto przypadające w wolną sobotę była na zwolnieniu lekarskim.
Pracownik był na zwolnieniu lekarskim od 23 do 28 grudnia 2015 r. Tymczasem całemu jego działowi wyznaczono odbiór dnia wolnego na 31 grudnia. Oznacza to, że pracownik, który był wcześniej chory również powinien odebrać wolne 31 grudnia.
Więcej na ten temat można dowiedzieć się z grudniowego numeru „Aktualności kadrowych”, a także ze szkolenia dotyczącego planowania czasu pracy, oraz rozliczania nadgodzin i dni wolnych.
Zobacz także:
choroba pracownika, godziny nadliczbowe
art. 130, art. ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 1502 ze zm.).
