Czy pracodawca może odwołać z urlopu na żądanie

Autor: Pudzianowska Aleksandra
Data: 13-04-2012 r.

Pracodawca może, z bardzo ważnych przyczyn, odwołać pracownika z urlopu – nawet jeśli był to urlop na żądanie. Jeżeli pracownik odmówi, to – w niektórych sytuacjach – może to być powód do zwolnienia.

Co to jest urlop na żądanie

Ze „zwykłego” urlopu pracodawca może odwołać Cię wtedy, gdy Twojej obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. W takiej sytuacji pracodawca musi zwrócić Ci koszty związane z wcześniejszym powrotem z urlopu.

Urlop na żądanie nie jest w żadnym razie jakimś dodatkowym czy specjalnym rodzajem urlopu. Od „zwykłego” różni się jedynie tym, że daty jego wykorzystania nie musisz ustalać z pracodawcą.

Odwołanie pracownika z urlopu

W związku z tym z łatwością można wyobrazić sobie sytuację, w której prosisz pracodawcę o 4 dni urlopu na żądanie a w tym czasie ma miejsce taka nagła okoliczność, która wymaga Twojej obecności w zakładzie pracy. W takim wypadku pracodawca ma prawo odwołać Cię również z urlopu na żądanie.

Poparcia takiego stanowiska można szukać pośrednio również w wyroku z 28 października 2009 r., w którym to Sąd Najwyższy stwierdza, iż „obowiązek udzielenia urlopu >>na żądanie<< nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy (Lex nr 551056).

W związku z tym, skoro z ważnych przyczyn pracodawca może nie udzielić Ci urlopu na żądanie, to tym bardziej, w razie zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności, może Cię z niego odwołać.

Przyjmuje się jednak, że w przypadku odwołania z urlopu na żądanie, pracodawca musi mieć naprawdę bardzo ważny powód. Ciężar gatunkowy okoliczności musi być większy niż w przypadku zwykłego urlopu.

 

Odmowa powrotu do pracy przyczyną zwolnienia

W sytuacji, gdy pracodawca ma bardzo ważny powód, żeby odwołać Cię z urlopu na żądanie, to musisz wykonać jego polecenie. Jeżeli odmówisz – możesz zostać zwolniony, szczególnie w sytuacji, gdy Twoja nieobecność naraziła pracodawcę na szkodę.

Przykład:

Pani Katarzyna poprosiła o 4 dni urlopu na żądanie. W drugim dniu urlopu zadzwonił do niej pracodawca z prośbą, żeby przyszła do pracy, ponieważ negocjacje, których Pani Katarzyna była głównym uczestnikiem mogą zostać zerwane. Pani Katarzyna odmówiła stawienia się w pracy tłumacząc się tym, że w danym momencie załatwia bardzo ważną sprawę osobistą i nie może wrócić do pracy.

Negocjacje zostały przerwane, a pracodawca nie podpisał kontraktu i poniósł szkodę. W takiej sytuacji pracodawca może wypowiedzieć pracownicy umowę.

Pudzianowska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26901 )
Array ( [docId] => 26901 )