Poród na wychowawczym da zasiłek macierzyński za 52 tygodnie

Data: 08-08-2013 r.

W myśl nowych przepisów rodzicielskich, jeśli pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym urodzi dziecko w czasie trwania tego urlopu, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za pełny wymiar urlopu, czyli za 20 tygodni.

Pracownica, która urodzi dziecko w czasie urlopu wychowawczego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres 20 tygodni. Przysługuje jej również zasiłek macierzyński za okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu i urlopowi rodzicielskiemu.

 
Ustawa z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 675), która weszła w życie 17 czerwca 2013 r. wprowadziła zmiany w zasadach wypłaty zasiłków macierzyńskich.
Dotychczas kobieta, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego nabywała prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, a więc pomniejszony o 2 tygodnie. Obecnie pracownicy przysługuje w takim przypadku zasiłek macierzyński za pełny wymiar urlopu macierzyńskiego.

W związku z tym, pracownica, która przebywając na urlopie wychowawczym urodziła kolejne dziecko, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za pełny wymiar urlopu macierzyńskiego – 20 tygodni. Przysługuje jej również zasiłek macierzyński za okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu i urlopowi rodzicielskiemu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27055 )
Array ( [docId] => 27055 )