Pracodawca jednostronnie nie podważy zwolnienia lekarskiego

Data: 06-04-2022 r.

Prawidłowo wystawione zwolnienie lekarskie jest dokumentem, którym pracodawca jest związany. Nie może w takim przypadku stwierdzić jednostronnie, że nie wypłaci wynagrodzenia chorobowego za ten czas. 

Okres niezdolności do pracy spowodowany chorobą jest udokumentowany na druku ZUS ZLA, wystawionym przez lekarza. W tym okresie pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby. Na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trafiła sprawa pracodawcy, który na ten temat miał zupełnie inne zdanie. 


Zobacz także: Brak ZUS ZLA a informacja o chorobie pracownika – jakie świadczenie wypłacić

Stan faktyczny

 

Sprawa dotyczyła pracownika w okresie wypowiedzenia, który dostał polecenie wykorzystania w tym czasie przysługującego urlopu wypoczynkowego. Kilka dni później przedstawił zwolnienie lekarskie obejmujące czas wspomnianego wcześniej urlopu. Pracodawca uznał, że jest to jedynie zabieg, który ma doprowadzić do wypłaty nienależnych świadczeń, a nie rzeczywista choroba pracownika. W związku z tym nie wypłacił wynagrodzenia za czas choroby.


Zobacz także: Wynagrodzenie chorobowe – co ze składkami i zaliczką na podatek

Wynagrodzenie chorobowe

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, za czas choroby przysługuje 80% wynagrodzenia za pracę. Dotyczy to niezdolności do pracy trwającej mniej niż 33 dni, a jeśli pracownik przekroczył już 50. rok życia - to mniej niż 14 dni. Okres ten liczony jest w ciągu roku kalendarzowego. 

Ważne: Prawo do zasiłku chorobowego uzależnione jest od wystąpienia stanu niezdolności do pracy spowodowanego chorobą oraz przedłożenia zaświadczenia lekarskiego. Są to dwie przesłanki, które muszą wystąpić łącznie. 


Zobacz także: Wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy

Kiedy można podważyć zwolnienie lekarskie?

Pracodawca ma możliwość zakwestionowania zasadności zwolnienia lekarskiego. Nie może jednak zrobić tego arbitralnie. Sposoby zakwestionowania zwolnienia zostały wskazane w art. 59 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Oceny prawidłowości wystawienia zwolnienia lekarskiego mogą dokonać lekarze orzecznicy ZUS, a nie pracodawca. Na podstawie art. 59 ust. 12 ustawy o świadczeniach wystąpić do ZUS o przeprowadzenie kontroli zaświadczenia lekarskiego i prawidłowości jego wystawienia.

Nawet w przypadku, gdy termin przedłożenia zwolnienia lekarskiego wydaje się pracodawcy podejrzany ze względu na okoliczności, to nie może on z powodu tego podejrzenia kwestionować zasadności zwolnienia lekarskiego. 

Organy Państwowej Inspekcji Pracy mają możliwość wydania nakazu wypłaty należnego wynagrodzenia na podstawie art. 11 ust. 7 ustawy o PIP.  Zgodnie z orzecznictwem NSA, czego dowodem jest chociażby wyrok z 17 lutego 2016 r. - sygn. I OSK 2481/14, samo twierdzenie jednej strony, że świadczenie jest nienależne, nie może podważyć "należności wynagrodzenia".  W przedstawionej sytuacji, pracodawca został zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia chorobowego. 


Zobacz także: Częste pobyty na zwolnieniu lekarskim przy dwóch umowach o pracę – jak ustalić wynagrodzenie chorobowe

Subiektywne odczucie nie przesądzi o tym, że świadczenie jest nienależne

Ważne: Nie można mówić o spornym wynagrodzeniu, jeżeli obowiązek jego wypłaty wprost wynika z przepisów Kodeksu pracy. 

Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do prawidłowości wystawienia zwolnienia, a kontrola przeprowadzona przez ZUS taką prawidłowość potwierdzi, to pracodawca nie może uchylić się od wypłaty wynagrodzenia chorobowego jedynie na podstawie swojego subiektywnego przekonania. 

Źródło:

Wyrok WSA w Krakowie - sygn. III SA/Kr 1447/21 - orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41600 )
Array ( [docId] => 41600 )