Urlop okolicznościowy i jego termin

Autor: Trochimiuk Anna
Data: 06-04-2012 r.

Pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy w związku z urodzeniem mu się dziecka, ślubem lub pogrzebem osoby bliskiej. Sprawdź, w jakim terminie od wydarzenia będącego podstawą do skorzystania z tzw. urlopu okolicznościowego, pracownik może otrzymać zwolnienie od pracy.

Wydarzenia rodzinne

Pracownikowi przysługują dodatkowe dni wolne od pracy na czas uczestniczenia w ważnych wydarzeniach rodzinnych (takich jak ślub czy pogrzeb). Wymiar urlopu okolicznościowego wynosi 1 lub 2 dni, w zależności od rodzaju wydarzenia i stopnia pokrewieństwa.

Urlop okolicznościowy udzielany w związku z przyczyną zwolnienia od pracy

Pracownik nie musi wykorzystywać należnego mu urlopu okolicznościowego np. w dniu pogrzebu. Często pracownik potrzebuje innego dnia na załatwienie formalności w urzędach i załatwienie innych spraw natury organizacyjnej. Pracodawca ma obowiązek zwolnienia od pracy pracownika w związku z zaistnieniem określonych okoliczności. W zasadzie to pracownik decyduje, kiedy chce skorzystać tzw. urlopu okolicznościowego.

Należy pamiętać, że z przepisów nie wynika, w jakim terminie można skorzystać z tzw. urlopu okolicznościowego. Niewątpliwie jednak zwolnienie od pracy musi pozostawać w związku z danym wydarzeniem.

Trochimiuk Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26887 )
Array ( [docId] => 26887 )