Urlop opiekuńczy - kto może skorzystać? 

Data: 22-04-2022 r.

Nowością, którą zapowiadana już od jakiegoś czasu nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza do polskiego porządku prawnego jest urlop opiekuńczy. Rozwiązanie skierowane jest dla wszystkich, którzy opiekują się kimś bliskim. Przy czym - co ważne - może on dotyczyć także związków partnerskich 

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw przewiduje urlop opiekuńczy. To nowa instytucja, której nie mamy dotychczas w KP. Nie jest on związany jedynie z macierzyństwem, choć z pewnością także rodzice będą po niego sięgać. 

Dla kogo jest urlop opiekuńczy? 

Jak sama nazwa wskazuje, celem urlopu opiekuńczego jest udzielanie opieki. Ustawodawca przewidział 5 dni takiego urlopu w ciągu roku. 

Urlop ten przysługuje w celu zapewnienia osobistej opieki bądź wsparcia osobie bliskiej takiej jak: dzieci, rodzice, małżonek, lecz także osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, wymagającej znacznej opieki bądź znaczącego wsparcia ze względów zdrowotnych. Ustawodawca otwiera się tutaj na związki partnerskie. Ze świecą szukać takich przepisów w polskim prawie, dlatego każda taka jaskółka - choć jeszcze nie czyni wiosny - to jednak już cieszy. 

Ważne: W czasie urlopu opiekuńczego, pracownikowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia. Jednak czas ten będzie się wliczał do okresu zatrudnienia, który ma wpływ na uprawnienia pracownicze. W tym czasie pracownik korzysta także z ochrony stosunku pracy.


Zobacz także: Urlop opiekuńczy – procedura udzielania, elastyczna organizacja i ochrona stosunku pracy oraz sankcje za naruszenie przepisów 

Konieczny wniosek

Aby skorzystać z urlopu, konieczny jest papierowy bądź elektroniczny wniosek, złożony najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem urlopu. 

Ważne: We wniosku pracownik będzie musiał wskazać imię i nazwisko osoby, którą będzie się opiekował. Jeśli będzie to osoba spokrewniona - także stopień pokrewieństwa. 

W uzasadnieniu czytamy, że to ukłon w stronę osób na których ciążą obowiązki opiekuńcze. Możliwość skorzystania przez te osoby z dnia wolnego zagwarantuje im pozostawanie na rynku pracy, bez uszczerbku na ich statusie pracownika. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem - portal Rządowego Centrum Legislacji - legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41680 )
Array ( [docId] => 41680 )