Wolne z powodu siły wyższej - nowy urlop dla pracownika

Data: 13-03-2022 r.

Trwają prace nad rewolucją w Kodeksie pracy. Jedna ze zmian przewiduje nowy urlop dla pracownia - zbliżony do urlopu na żądanie. Tym razem pracownik dostaje dodatkowe dwa dni do wykorzystania, spoza puli urlopu wypoczynkowego. Jeśli projekt zostanie przyjęty - nowe uprawnienia pracowników i funkcjonariuszy będzie dostępne już latem tego roku. 

Rewolucja o której mowa jest związana z przygotowanym projektem zmian w Kodeksie pracy. Aktualnie projekt jest opiniowany. Założeniem jest wdrożenie przepisów dyrektywy 2019/1158. Jej celem jest zapewnienie równowagi życia prywatnego i zawodowego rodziców i opiekunów. 

Dodatkowe dwa dni urlopu - w dniach bądź godzinach

 

Przepisy nie dotyczą jednak tylko rodziców i opiekunów. Doskonałym przykładem jest art. 7 przywołanego aktu, zgodnie z którym każdy pracownik ma mieć zapewnione prawo do czasu wolnego, kiedy niezbędna będzie jego obecność, ze względu na pilne sprawy rodzinne, takie jak choroba czy wypadek. Odpowiedzią na ten przepis jest przewidziany w noweli Kodeksu pracy art. 1481 określający zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej. 

Ważne! Prawo do dwóch dni bądź 16 godzin wolnego przysługuje z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, gdy obecność pracownika jest niezbędna.

Ta nowa w polskim prawie pracy konstrukcja przypomina co do zasady znany wszystkim urlop na żądanie. Różnica polega na tym, że urlop spowodowany siłą wyższą nie wyczerpuje puli urlopu wypoczynkowego.
Istnieje także różnica w wynagrodzeniu - w przypadku omawianego czasu wolnego, pracownikowi przysługuje 50% wynagrodzenia

Pracownik będzie mógł wybrać, czy chce korzystać z tej formy czasu wolnego rozliczanej w dniach, czy woli wykorzystać ją w godzinach. Musi o tym zdecydować podczas pierwszego w danym roku kalendarzowym wniosku o udzielenie omawianego czasu wolnego. 

Przepisy będą gwarantowały możliwość skorzystania z takiego zwolnienia od pracy także osobom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy. Dostępna liczba godzin wolnych, będzie po prostu proporcjonalnie pomniejszona.

Czy pracodawca może się nie zgodzić na urlop? 

Żądanie udzielenia czasu wolnego, pracownik musi zgłosić we wniosku złożonym najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia. 

Pracodawca naruszający przepisy dotyczące zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Zgodnie z dodanym punktem w art. 281 §  1 kp. może zostać ukarany. Grozi mu kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. 

Siła wyższa uzasadnia urlop na służbie

Nowe uprawnienie zostało przewidziane nie tylko dla pracowników, lecz także dla funkcjonariuszy. Odpowiednie stosowanie przepisu art. 1481 będzie zagwarantowane również w  ustawach:
o Straży Granicznej,
o Państwowej Straży Pożarnej,
o Służbie Ochrony Państwa ,
o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego,
o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym,
o Służbie Więziennej,
o Krajowej Administracji Skarbowej,
o Straży Marszałkowskiej.

Źródło:

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk UC118) wraz z uzasadnieniem
Kancelria Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
Rządowe Centrum Legislacji - legislacja.rcl.gov.pl

oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41391 )
Array ( [docId] => 41391 )