Zamiana wniosku urlopowego na wniosek o odbiór nadgodzin

Autor: Pudzianowska Aleksandra
Data: 11-04-2012 r.

Pracownik może zamienić wniosek urlopowy zaakceptowany już przez swoje pracodawcę na wniosek o odbiór godzin nadliczbowych, ale tylko wtedy, gdy wykaże, że ma ważne powody.

Nadgodziny

Praca ponad zaplanowany na dany okres czas skutkuje nadgodzinami. Za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca może Ci zapłacić (wynagrodzenie plus dodatek) albo udzielić czasu wolnego w proporcji 1:1,5 (jedna Twoja nadgodzina = 1,5 godziny czasu wolnego).

Udzielenie przez pracodawcę czasu wolnego lub zapłata za nadgodziny musi odbyć się w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym one powstały. Jeżeli jednak wolałbyś czas wolny w późniejszym terminie, to powinieneś pracodawcy złożyć wniosek z prośbą o udzielenie wolnego za nadgodziny (tu w proporcji 1:1). W takiej sytuacji udzielenie czasu wolnego nie musi się odbywać w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym powstały nadgodziny. Możesz je połączyć np. z jakimś weekendem i w ten sposób dużej odpoczywać.

Przykład:

Pan Piotr pracował w nadgodzinach. W styczniu było ich 12, w lutym 8, a w marcu 10. Jest objęty 3-miesięcznym okresem rozliczeniowym od stycznia do marca. Pod koniec marca złożył do pracodawcy wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny w maju (chciał to połączyć z weekendem). W ten sposób pan Piotr nie wykorzystał urlopu a odpoczywał dłużej w weekend majowy.

 

Cofnięcie wniosku urlopowego

Co do zasady udzielanie urlopów powinno odbywać się na podstawie planu urlopów. Niemniej jednak nie wszyscy pracodawcy muszą tworzyć taki plan. Jeżeli nie ma go w Twoim zakładzie, to pracodawca udziela ich na wniosek pracownika, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego funkcjonowania zakładu.

Natomiast przesunięcie ustalonego terminu urlopu wypoczynkowego może nastąpić w kilku sytuacjach. Po pierwsze może to mieć miejsce w razie:

  • Twojego wniosku umotywowanego ważnymi powodami lub
  • szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia w toku pracy.

Natomiast bezdyskusyjnie pracodawca musi przesunąć termin wykorzystania urlopu, jeżeli jego wykorzystanie jest niemożliwe np. z powodu choroby czy innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.

W związku z tym, jeżeli najpierw poprosiłeś o urlop, a później chcesz w tym samym czasie odebrać czas wolny za nadgodziny – to musisz złożyć pracodawcy wniosek w tym zakresie i dobrze go umotywować.

Ważne!

Gdyby sytuacja była odwrotna – tzn. gdyby pracodawca chciał zamienić część Twojego zaakceptowanego urlopu na czas wolny za nadgodziny, to takie działanie nie miałoby uzasadnienia. Trudno byłoby bowiem mówić tu o szczególnych potrzebach pracodawcy. W wyniku takich potrzeb powinieneś stawić się w pracy, a nie wykorzystywać czas wolny za nadgodziny, gdyż w żadnym wypadku nie będzie świadczeniem przez Ciebie pracy.

Pudzianowska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26899 )
Array ( [docId] => 26899 )