Nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców.

Data: 26-09-2022 r.

Pojawił się projekt ustawy dotyczący zatrudniania cudzoziemców - obywateli państw trzecich, którzy wjeżdżają i przebywają na terenie Polski aby pracować, także jako pracownicy sezonowi. Nowa przepisy mają dostosować polskie prawo do wymogów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z 26 lutego 2014 r. Są także realizacją tzw. kamieni milowych, do których Polska zobowiązała się w kontekście KPO. 

Nowa ustawa ma - zgodnie z intencją projektodawców - usprawnić procedurę powierzania pracy, zmniejszać zaległości związane z załatwianiem spraw przez urzędy, a także dać narzędzia, które wyeliminują nadużycia związane z tym zatrudnieniem. Przewidziano także pełną elektronizację postępowań związanych z zatrudnianiem obywateli państw trzecich. 

 

Ustawa realizuje jeden z elementów tzw. kamieni milowych (część dotycząca efektywnych instytucji na rzecz rynku pracy), wymaganych od Polski w ramach KPO. Narzuca on konieczność stworzenia nowych przepisów o zatrudnianiu obywateli państw trzecich, a także zawieraniu niektórych umów o pracę w sposób elektroniczny, w tym również zmniejszenie barier administracyjnych przy zatrudnianiu cudzoziemców. 

Elektroniczne formy postępowań

Prezentowana ustawa przewiduje pełną elektronizację procedury wydawania zezwoleń na pracę. Dotyczy to całego procesu wydawania zezwolenia, począwszy od złożenia wniosku po odbiór decyzji. Elektroniczną formę ma mieć także postępowanie odwoławcze. 

Zwiększy się rola Publicznych Służb Zatrudnienia w procesie legalizacji zatrudnienia cudzoziemców. Nowe przepisy zakładają, że oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemca będą mogły dotyczyć okresu do 24 miesięcy. Oświadczenie będzie wpisane do ewidencji oświadczeń prowadzonej przez powiatowy urząd pracy, pod warunkiem, że wynagrodzenie tego pracownika nie jest niższe niż wynagrodzenie pracowników wykonujących pracę w podobnych warunkach na podobnych stanowiskach - jest to przeniesienie regulacji z dotychczas obowiązujących przepisów. Są to przepisy, których zadaniem jest chronić przed wyzyskiem i próbami zaniżania standardów rynku pracy. 

Mniej formalności i krótsze postępowania

Postępowanie o wydanie zezwolenia na pracę nie będzie już wymagało przedstawienia informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy. Tym samym zostaje zlikwidowana instytucja tzw.  testu rynku pracy. Ułatwienia przewidziano także dla przedłużenia zezwolenia na pracę, jeśli pracodawca deklaruje kontynuację zatrudnienia. Takie wnioski mają być także rozpatrywane w pierwszej kolejności. 

Elektronizacja postępowań o wydanie zezwolenia na pracę sprawi, że w powiatowych urzędach pracy nie będzie już istniała konieczność utrzymywania odrębnych stanowisk do przyjmowania wniosków papierowych i wydawania papierowych decyzji. Ten potencjał kadrowy będzie można wykorzystać w inny sposób, dzięki czemu skróceniu ulegną postępowania o wydanie zezwoleń. 

Nowe przepisy mają doprecyzowywać przesłanki wydania i odmowy wydania zezwolenia na pracę, a także wpisu oświadczenia do ewidencji oświadczeń. Ma to prowadzić z jednej strony do zwalczania nadużyć i ochrony krajowego rynku pracy, z drugiej - być także gwarancją dla samych migrantów. 

Szczegółowy opis nowych regulacji można znaleźć w artykule: Będą nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców 

Źródło:

Projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców opublikowany na oficjalnym portalu Rządowego Centrum Legislacji - portal legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42202 )
Array ( [docId] => 42202 )