Rynek pracy po kolejnej zmianie specustawy ukraińskiej

Data: 25-05-2022 r.

Na konferencji prasowej z 24 maja 2022 r. poznaliśmy zmiany specustawy ukraińskiej. Kolejna nowelizacja odnosi się m.in. do rynku pracy i ułatwień dla obywateli Ukrainy, do rozwiązań w systemie edukacji na rok szkolny 2022/2023 edukacji. 

Konferencja dotycząca zmian przepisów specustawy była też okazją do swoistego podsumowania tego, co już się wydarzyło. Szczególnie, że minęły dokładnie 3 miesiące od momentu w którym Polska stanęła przed naprawdę wielkim migracyjnym wyzwaniem. Obecnie więcej obywateli Ukrainy wyjeżdża niż przyjeżdża do Polski. Osoby, które w Polsce planują pozostać ubiegają się o numer PESEL, a tych numerów wydano już ponad milion. W wieku produkcyjnym było 460 tys. osób, a 160 tys z nich podjęło już pracę. 

Zmiany dotyczące systemu edukacji opisaliśmy w artykule: Nowy rok - stare rozwiązania, czyli co nas czeka w nowym roku szkolnym

Rynek pracy

Aby ułatwić wejście na rynek pracy, nowe przepisy przewidują m.in. stworzenie klubików dziecięcych, które mają pozwolić rodzicom ukraińskich dzieci na podjęcie pracy. Odpowiednie zmiany zostały także przewidziane w prawie pracy. Przepisy mają zagwarantować większe bezpieczeństwo pracy dla obywateli Ukrainy. Dotyczy to chociażby możliwości kontrolowania warunków pracy przez inspektorów pracy Dla większej swobody poruszania się w polskiej rzeczywistości, przewidziane jest wsparcie w nauce języka polskiego. Powiatowe Urzędy Pracy zyskają możliwość organizowania szkoleń z języka polskiego dla cudzoziemców. 

Ważne: Osoba, która zdecydowała się na wyjazd z Polski na ponad 30 dni utraci status uchodźcy. 

Sporny PESEL w świadczeniu za schronienie

Nowe przepisy wprowadzają rozwiązanie przejściowe, które ma pozwolić uzyskać świadczenie pieniężne za udzielenie schronienia - miejsca do zamieszkania i wyżywienia - obywatelom Ukrainy. Okres ten dotyczy osób, którym poprzednia nowelizacja odebrała prawo do takiego świadczenia w związku z wprowadzeniem wymogu podawania numeru PESEL osoby, której udzielono pomocy, co w wielu przypadkach jest po prostu niemożliwe. 

Automatyczna weryfikacja wniosków

Od 27 maja wnioski o przyznanie świadczenia mają być rejestrowane w centralnej bazie wniosków. Pomoże to w weryfikacji, czy dana osoba nie ubiega się ponownie o świadczenia dla tego samego obywatela Ukrainy, bądź dublowania wniosków o pomoc z tytułu udzielenia wsparcia tej samej osobie tym samym okresie.  Baza będzie zawierała wnioski z całego kraju i ma zapewnić z jednej strony - sprawniejsze procedowanie wniosków, z drugiej - ich większa kontrolę. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41854 )
Array ( [docId] => 41854 )