Specustawa ukraińska przyjęta przez sejm i podpisana przez Prezydenta

Data: 12-03-2022 r.

Sejm przyjął w sobotę 12 marca 2022 r. ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy. To przepisy na które wiele podmiotów i instytucji czekało. Przyjęto ją już z poprawkami Senatu. Omawiano je na konferencji prasowej 12 marca 2022 r.  Prezydent podpisał ustawę tego samego dnia.

Zlikwidowano bezkarność urzędników

W ustawie nie będzie zapisów dotyczących tzw. bezkarności urzędników. Podczas konferencji broniono tego zapisu. Wcale nie miał dawać furtki na popełnianie przestępstw, jak oceniały to media. Ten zapis miał pozwolić urzędnikom działać bez obaw, że ponoszą odpowiedzialność karną w sytuacji, w której bez obowiązujących przepisów podejmowali decyzje związane z organizacją pomocy dla uchodźców. Był to stan wyższej konieczności, musieli reagować szybko i projektodawcy nie chcieli, by taki urzędnik bał się późniejszego rozliczania za np. brak dopełnienia formalności, wypełnienia jakiegoś formularza czy dopełnienia jakiejś zapomnianej procedury wymaganej akurat w takich przypadkach. 

 

Zaznaczono również, że wiele decyzji urzędnicy podejmowali nie mając pewności, czy otrzymają później środki na refundację tych wydatków. Podejmowali je przecież jedynie na podstawie zapowiedzi kształtu ustawy. Dotyczy to chociażby udostępniania miejsc na nocleg bez uwzględniania przepisów dotyczących zamówień publicznych. 

Otwarty rynek pracy - ale czy jest gotowy?

Odpowiedź na pytanie o gotowość rynku pracy na falę kobiet potrzebujących pracy została zupełnie ukryta.  Dziennikarze zaznaczyli, że wielu mężczyzn z Ukrainy wróciło do swojego kraju, a w zamian na rynku pracy pojawią się kobiety, wymagające dodatkowe wsparcia, ze względu na wychowywanie dzieci.  Odpowiedzią był zachwyt nad niskim bezrobociem. 

Zapewniano, że wiele firm deklaruje chęć zatrudniania kobiet uciekających z Ukrainy. Co więcej, stwierdzono także, że same kobiety organizują się tak, by podzielić się obowiązkami. Np. jedna zostaje opiekując się dziećmi, inne zaczynają pracować. Zdaniem rządzących nie ma w tym zakresie żadnych niebezpieczeństw. 

Rekompensata dla Polaków udzielających schronienia uchodźcom

Wnioski o rekompensaty będą składane na specjalnych formularzach, które prawdopodobnie będą już dostępne 14 marca. Będzie na nich miejsce także na oświadczenie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej, dotyczące danych osób, którym udzielono schronienia. Oczywiście rekompensaty dotyczą okresu od 24 lutego. 

Jeżeli jakaś osoba udzielała schronienia przez 60 dni, to najpierw może złożyć wniosek odnośnie 30 dni, a później kolejny. Za cały ten okres będzie miała wypłaconą rekompensatę. Niezależnie od tego kiedy wniosek zostanie złożony. 

Ważne: Można otrzymać rekompensatę jedynie za 60 dni. Ale dotyczy to jednej osoby. Jeśli po dwóch miesiącach, udzielimy schronienia innemu Uchodźcy, będzie można ubiegać się o kolejną rekompensatę. 

Okres 60 dni to pewnego rodzaju poduszka bezpieczeństwa, która ma pozwolić obywatelowi Ukrainy zdecydować co chce dalej robić na terenie Polski i czy w ogóle chce zostać. 

Ustawa przewiduje rekompensatę w wysokości 40 zł za każdą osobę. 

Tarcza antyputinowska

Na konferencji prasowej padło pytanie dotyczące rozwiązań nazywanych tarczą antyputinowską. Nie udało się poznać szczegółów. Wiemy jedynie, że ma ona łagodzić negatywne efekty gospodarcze sytuacji na świecie. Pakiet rozwiązań, które będzie zawierać, ma łagodzić efekty cenowe wynikające z działań wojennych. 

Źródło:

Transmisja konferencji prasowej sekretarza stanu w KPRM rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawła Szefernakera, sekretarza stanu, pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Pawła Jabłońskiego.
Informacja o ustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju - prezydent.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41388 )
Array ( [docId] => 41388 )