Alkomat także może się mylić

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Każdy kierowca wie, że nie wolno wsiadać „za kółko” po alkoholu, choć niestety wielu kierowców tak robi. Mało który kierowca wie jednak, że podczas kontroli przed badaniem alkomatem, dobrze jest zgłosić policjantowi, że np. jedliśmy cukierki z dodatkiem alkoholu lub użyliśmy odświeżacza do ust. Potrafią one bowiem sprawić, że w wyniku badania alkomatem możemy stracić prawo jazdy.

Zdarzyło się w Polsce w ostatnich latach kilka przypadków zatrzymania uprawnień do kierowania pojazdami, które twierdziły, że nie spożywały alkoholu tylko użyły np. odświeżacza do ust, paliły papierosy lub zjadły cukierka ze śladową zawartością alkoholu i potrafiły to przed sądem udowodnić. Zanim jednak do rozprawy w sądzie doszło, taki kierowca traktowany jest przez sąd i policję w charakterze podejrzanego i musi walczyć o udowodnienie swoich racji.

Warto wiedzieć, że policyjne alkomaty są w stanie wykryć obecność w organizmie nie tylko alkoholu wydychanego wraz z powietrzem, ale również resztkowy alkohol, którego pozostałości znajdują się w jamie ustnej. Wystarczy nawet zjedzenie cukierka z niewielką ilością alkoholu lub użycie odświeżacza do ust, żeby wynik badania alkomatem wyszedł taki, że policjant zdecyduje o zatrzymaniu nam prawa jazdy.

Z powodu niewinnej błahostki można mieć więc ogromne kłopoty. Można oczywiście skutecznie udowadniać, że faktycznie nie spożywaliśmy alkoholu, jednak do czasu pozytywnego dla kierowcy wyjaśnienia sprawy przed sądem, pozostaniemy bez prawa jazdy.

Jeśli podczas badania alkomatem, wyjdzie wynik, że spożywaliśmy alkohol, policjant odczeka jakiś czas, żeby wykonać badanie po raz drugi. Jeżeli badanie wyjdzie dla kierowcy pozytywnie, policjant ma możliwość po kolejnej przerwie dokonania trzeciego pomiaru urządzeniem stacjonarnym i jeśli wyjdzie, ze nie spożywaliśmy alkoholu, kłopotów nie powinno być.

Policjant może też jednak zrezygnować z trzeciej próby pomiaru alkomatem i zdecydować o odebraniu prawa jazdy, a następnie skierować sprawę do sądu. Pamiętajmy więc, że wcale nie musimy pić alkoholu i być pijani, żeby stracić przynajmniej na jakiś czas prawo jazdy. Dochodzenie zaś przed sądem swoich racji może być zarówno bardzo trudne jak i kosztowne, jeśli ktoś jest np. kierowcą zawodowym.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27225 )
Array ( [docId] => 27225 )