Co powinno znaleźć się w samochodowej apteczce

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 30-09-2012 r.

W Polsce nie ma obowiązku wożenia w samochodzie apteczki, a w związku z tym nie ma też zaleceń co powinno się w takiej apteczce znajdować. Zazwyczaj w samochodowych apteczkach wozimy bandaże tymczasem mało kto pamięta, że jest jeszcze kilka innych bardzo składników jej wyposażenia. Sprawdź, co warto mieć zawsze przy sobie podczas podróży.

W każdej samochodowej apteczce powinna być instrukcja udzielenia pierwszej pomocy. W stresującej sytuacji jaką jest wypadek może być bardzo pomocne przypomnienie sobie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.

Warto też pamiętać, że zgodnie z prawem osoba, która nie udzieli pierwszej pomocy człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Tak wynika z art. 162 § 1. Kodeksu karnego.

W apteczne niezbędne są rękawiczki. Najlepiej aby były winylowe lub nitrylowe (w żadnym wypadku nie powinny to być rękawiczki polietylenowe których używa się zazwyczaj do farbowania włosów lub nalewania benzyny). Kolejnym istotnym składnikiem apteczki jest maseczka/ustnik do wykonywania sztucznego oddychania metodą usta-usta.

Z materiałów opatrunkowych w apteczce powinniśmy mieć przede wszystkim: plastry z opatrunkiem i bez opatrunku, gazy i gaziki wyjałowione różnej wielkości, chusty trójkątne i bandaże. Ważne aby bandaże były dziane, a nie elastyczne. Przydadzą się również: koc z folii termoizolacyjnej, nożyczki i agrafki. W niektórych zestawach ratowniczych spotyka się też dodatkowo kołnierz, worek samorozprężalny oraz opatrunki hydrożelowe (na oparzenia).

W apteczce samochodowej nie należy natomiast przewozić żadnych leków, nawet przeciwbólowych. Udzielając pierwszej pomocy nie wolno ich bowiem podawać poszkodowanemu w wypadku.


Zobacz także:

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27231 )
Array ( [docId] => 27231 )