Mandaty w Polsce mogą wzrosnąć dwukrotnie

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 01-10-2012 r.

Po zmianach w taryfikatorze mandatów, które zostały wprowadzone w czerwcu br., kierowców i nie tylko ich, czekają kolejne zmiany. Parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego rozpatruje projekt zmian w taryfikatorze, którego celem jest zwiększenie wysokości mandatów i grzywien, jako sposobu na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Sprawa nie jest jeszcze przesądzona.

Zdaniem posłanki Beaty Bublewicz z Platformy Obywatelskiej, która w parlamentarnym zespole ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego próbuje przeforsować pomysły zwiększenia mandatów nawet o 100 procent, wyłącznie najbardziej dotkliwe sankcje są skuteczne. Konieczność zwiększenia wysokości mandatów posłanka PO argumentuje także tym, że od kilkunastu lat są one tej samej wysokości i wielu piratów drogowych woli zapłacić mandat i dalej jeździ niemal bezkarnie. Tymczasem za granicą mandat to rzecz dotkliwa i w skutkach natychmiastowa, w efekcie czego Polacy za granicą jeżdżą zupełnie inaczej niż w Polsce, bezpieczniej, właśnie z obawy przed wysokim mandatem, którego może by nawet nie byli w stanie zapłacić.

Wysokość mandatów w Polsce ma wzrosnąć dwukrotnie, gdyż jak twierdzą autorzy tych pomysłów, Polacy mogą sobie pozwolić na wyższe stawki mandatowe, a może to skutecznie zniechęci ich do brawurowej, niebezpiecznej jazdy. Przykładowo: za przekroczenie prędkości o 10 km/h obecnie mandat wynosi 50 zł, a wkrótce ma to być 100 zł, przekroczenie prędkości o 20 km/h obecnie kosztuje 50-100 zł, a będzie kosztować od 100 do 200 złotych, a przekroczenie prędkości dozwolonej od 41 do 50 km/h, skutkować będzie karą mandatu od 600 do 800 złotych, a nie jak obecnie 300-400 złotych. Wyższa będzie też kara za nie ustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu, która obecnie wynosi 350 zł, a będzie wynosiła nawet 700 zł. Ponadto wzrośnie z 200 do 400 złotych kara za wyprzedzanie przed przejściami dla pieszych lub na przejściach.

Oprócz podniesienia stawek mandatów i grzywien, projekt dyskutowany przez parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, zakłada także kilkanaście innych zmian. Zmiany te dotyczą pięciu priorytetów: trzeźwości za kierownicą, bezpiecznej prędkości, dobrego stanu technicznego pojazdów, udzielania pierwszej pomocy i niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Projekt zmian trafił do Prezydium Klubu PO i czeka na rozpatrzenie.

oprac. PM na podst. inf. Onet.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27233 )
Array ( [docId] => 27233 )