Co grozi za nie zapłacenie mandatu

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Jeżeli popełnimy wykroczenie drogowe, na którym zostaniemy przyłapani przez policję i ukarani mandatem, lepiej potraktujmy sprawę poważnie i zapłaćmy mandat. Unikanie płacenia mandatu nic nam nie da, gdyż należność i tak zostanie z nas prędzej czy później ściągnięta przez urząd skarbowy. Jakie są konsekwencje nie zapłacenia?

Kiedy policjant wypisze nam mandat, jeden formularz trafia do kierowcy, zaś drugi do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego. Od momentu otrzymania mandatu za popełnione przez siebie wykroczenie, mamy czas 7 dni na jego zapłacenie. Jeżeli w przewidzianym czasie nie zapłacimy mandatu, już dzień po upływie 7 dni, wojewoda może bez powiadamiania nas o ty, wystawić tytuł wykonawczy, dzięki któremu możliwe będzie ściągnięcie środków. Zwykle jednak trwa to nieco dłużej, gdyż najpierw Urzędy Wojewódzkie sprawdzają czy adres zamieszkania kierowcy jest właściwy oraz czy wpłata z tytułu wystawienia mandatu jednak nie wpłynęła na konto urzędu.

Jeśli w przewidzianym czasie opłata z tytułu wystawionego mandatu nie trafi na konto urzędu, sporządzony tytuł wykonawczy przekazywany zostaje organowi egzekucyjnemu, którym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla miejsca zamieszkania osoby, którą ukarani mandatem. Należność za niezapłacony mandat może zostać przez US ściągnięta np. z wynagrodzenia, ze zwrotu podatku dochodowego, a także z ruchomości bądź z po prostu z rachunku bankowego. Umożliwiają to urzędom skarbowym przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Urząd skarbowy decyduje o tym jaki wybrać środek egzekucyjny, jednak zgodnie z ustawą należy wybierać sposób najmniej uciążliwy dla osoby, której postępowanie dotyczy. Urząd może zobowiązać pracodawcę ukaranego kierowcy zobowiązać do zajęcia części wynagrodzenia lub zażądać od banku w który ukarany ma konto, żeby należność z tytułu mandatu ściągnięta została z jego rachunku. Po ściągnięciu należności przez „skarbówkę”, środki te trafiają do Urzędu Wojewódzkiego, który wystawił tytuł wykonawczy.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27204 )
Array ( [docId] => 27204 )