Co grozi za ucieczkę z miejsca wypadku

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-06-2012 r.

4189 osób zginęło w ponad 40 tys. wypadków drogowych do jakich doszło w Polsce według policyjnych danych w 2011 roku. Rannych zostało aż 49501 osób! Olbrzymią część tych tragicznych w skutkach wypadków spowodowali pijani kierowcy. Zdarza się także niestety, że niektórzy sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia i nie udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym. Jakie konsekwencje wiążą się z ucieczką?

Często zdarza się, że sprawca zdarzenia ucieka pieszo z miejsca wypadku porzucając swoje rozbite auto. Tutaj policja ma ułatwione zadanie, gdyż może szybko ustalić sprawcę na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu, a nawet zdarza się w podobnych sytuacjach, że dokumenty czy portfel pozostają w porzuconym samochodzie. Sama szybkość zatrzymania sprawcy, to już temat osobny. Zdarza się, że ma żadnych śladów czy świadków wypadku. Jeśli kamery monitoringu nie zarejestrowały zdarzenia i numerów rejestracyjnych pojazdu sprawcy i nie ma dowodów na to, kto kierował autem i jaki pojazd uczestniczył w danym zdarzeniu, to jest później bardzo trudno komuś udowodnić i znaleźć sprawcę wypadku.

W ucieczkach z miejsca wypadku często bywa tak, że sprawca ucieka z miejsca zdarzenia, a następnie po kilku godzinach wraca w to miejsce lub na policję nietrzeźwy. Wówczas tłumaczy się policji, że w chwili wypadku był trzeźwy, a alkohol wypił później w celu odreagowania stresu i szoku. Sąd bywa tutaj jednak bezlitosny i po takiej ucieczce kierowca może zostać potraktowany tak, jakby w chwili wypadku był po spożyciu alkoholu bądź środka działającego podobnie.

W Polsce kara za oddalenie się z miejsca wypadku jest taka sama jak wówczas, gdy ktoś kierował w stanie nietrzeźwości. Sprawcę skazuje się za przestępstwo stwierdzone w artykułach 173, 174 i 177 Kodeksu Karnego, ale kara zwiększona jest o połowę. A więc jeśli mamy karę pozbawienia wolności przypuśćmy do 3 lat za spowodowanie wypadku drogowego, może ona wynieść nie 3 lata ale nawet 4,5 roku.

Za spowodowanie wypadku, w którym jest ofiara śmiertelna lub ktoś doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, najwyższa kara wynosi 8 lat pozbawienia wolności. Jednak w związku z tym, że sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i udowodniono mu, że kierował pod wpływem alkoholu, ta kara jest zwiększona o połowę, a więc do 12 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowa kara orzekana przez sądy w tego typu sprawach, to zatrzymanie prawa jazdy. Jeśli sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia, jest to traktowane jak jazda po alkoholu. Wtedy sąd także orzeka zatrzymanie uprawnień i zakaz kierowania pojazdami na okres od 6 miesięcy do 10 lat.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27194 )
Array ( [docId] => 27194 )