Co jest niewskazane podczas jazdy autostradą

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 28-05-2012 r.

W maju 2012 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała do użytku pierwszy z pięciu odcinków autostrady A2 (Konotopa-Pruszków). Autostrada ta pozwolić ma na szybszy dojazd do Warszawy, zaś termin oddania wiąże się z Euro 2012, które rozpoczyna się w czerwcu 2012 r. Autostrad niestety jest w Polsce jak na lekarstwo. Kiedy jednak nimi podróżujemy, powinniśmy przestrzegać obowiązujących na tych szybkich drogach zasad.

Jedna z podstawowych zasad jazdy na autostradzie to obowiązek trzymania się prawego pasa i nie blokowanie lewego, co może się skończyć najechaniem innego pojazdu na nasz lub w najlepszym wypadku otrzymaniem mandatu od policji.

Nie wolno także zatrzymywać się na poboczu autostrady. Tylko awaria lub kolizja dopuszcza taką możliwość. Jeśli zatrzymamy się na poboczu z innych przyczyn, możemy otrzymać mandat w wysokości 300 złotych.

Należy także pamiętać, że podczas jazdy autostradą nie wolno wyprzedzać z prawej strony. Grozi za to mandat w wysokości od 20-500 zł oraz 2 punkty karne. Są jednak też poważniejsze przeciwwskazania jak fakt, że kierowca jadący lewym pasem mógłby nie spodziewać się, że ktoś wykona taki manewr i mógłby zacząć zmieniać pas, a wówczas o wypadek bardzo łatwo.

Nie wolno także przekraczać dozwolonej prędkości, która w Polsce na autostradach ograniczona jest do 140 km/h. Za przekroczenie prędkości na autostradzie w Polsce, otrzymamy mandat do 500 zł i od 1 do 10 punktów karnych. Pamiętajmy także, że przekroczenie prędkości na autostradzie w innych europejskich krajach, może być bardzo surowo karane w postaci dotkliwego dla portfela mandatu.

Holowanie, a raczej jego zakaz, to kolejna rzecz o jakiej trzeba wiedzieć korzystając z autostrad. Mogą to robić tylko autostradowe służby wyznaczone do tego typu pomocy, które w razie potrzeby odholują nas do miejsca obsługi podróżnych lub do najbliższego zjazdu.

Pamiętajmy też, że na autostradzie nie wolno cofać i zawracać, a także nie zajeżdżać drogi. Warto także wcześniej zatankować odpowiednio nasze auto, gdyż przy autostradach, szczególnie za granicą, stacje paliw rozmieszczone są dość rzadko.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27190 )
Array ( [docId] => 27190 )