Czy do jazdy quadem potrzebne jest prawo jazdy

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-03-2012 r.

Quady to pojazdy coraz bardziej w naszym kraju popularne. Większość właścicieli quadów użytkuje te pojazdy na drogach niepublicznych lub nawet niemal wyłącznie w terenie. I nie byłoby w tym wszystkim nic złego gdyby nie fakt, że ta rosnąca szybko popularność quadów ma też minusy w postaci rosnącej liczby wypadków z udziałem ich użytkowników.

Rosnąca w Polsce popularność quadów niesie za sobą wiele zagrożeń. Często bowiem dochodzi do wypadków z udziałem osób prowadzących quady. Nierzadko prowadzącymi quady są… dzieci. I niestety wypadki z udziałem quadów, to coraz częściej wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Zanim kupimy więc sobie lub dziecku quada, przyjrzyjmy się lepiej najpierw przepisom dotyczącym prowadzenia quadów oraz ich rejestracji.

Czy potrzebujemy prawa jazdy do prowadzenia konkretnego quada, dowiemy się z tego, jak ów quad został zarejestrowany. I tak, jeżeli quada z silnikiem o pojemności do 50 cm sześciennych zarejestrujemy jako motorower, do jego prowadzenia wystarczy karta motorowerowa, dostępna już dla 13-latków. Jeśli zaś pojemność silnika danego quada jest większa niż 50 cm sześciennych, quad ten jest już pojazdem samochodowym innym i do prowadzenia go potrzebne jest prawo jazdy kategorii B lub B1, którego właścicielem może być już osoba 16-letnia.

Kiedy jeszcze w 2012 r. wejdzie w życie nowa ustawa dotycząca prawa jazdy, zmienią się przepisy, które regulują kwestie posiadania uprawnień do kierowania skuterami, motorowerami oraz lekkimi quadami. Nowa ustawa zakłada, że wszyscy, którzy do 11 lutego 2012 r. zdążą wyrobić kartę motorowerową, będą mogli wymienić ją na prawo jazdy nowej kategorii AM.

Jeśli chodzi o sprawę rejestracji quada, sprawa jest teoretycznie prosta: jeśli kupujesz nowego quada w salonie sprzedaży, powinien on mieć homologację. Problem polega jednak na tym, że znakomita większość nowych modeli quadów dostępnych w salonach sprzedaży homologacji nie ma. I tu powstaje problem, ponieważ bez homologacji można napotkać poważne kłopoty z rejestracją nowego pojazdu.

Planowane jest wprowadzenie w życie przepisu, który nakazywać będzie rejestrację zakupionego quada i wykupienie polisy OC. Na razie jednak większość właścicieli quadów tego niestety nie posiada. Trochę inaczej jest z rejestracją używanych quadów z importu prywatnego. Tutaj obowiązuje przepis mówiący, że można sprowadzić oraz zarejestrować jeden egzemplarz danego pojazdu bez świadectwa homologacji.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27171 )
Array ( [docId] => 27171 )