Czy warto kupić auto z USA

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-04-2012 r.

Różnice cen aut używanych w USA i Europie spowodowały w ciągu kilku ostatnich lat napływ do Polski samochodów zza oceanu. Zjawisko to było także związane z dużą różnicą między cenami nowych samochodów w polskich salonach a w USA oraz niskim kursem dolara. Pamiętaj jednak, że auta sprowadzone z USA różnią się nieco od europejskich wersji, co może być problemem przy rejestracji.

Różnice między samochodami produkowanymi w Eropie i USA

Jeżeli stajesz przed dylematem, czy kupić dane auto z polskiego salonu w „gołej”, czyli podstawowej wersji lub sprowadzić z USA takie samo auto, w dodatku dużo lepiej wyposażone i jeszcze za 70% ceny u polskiego dealera, wybór wydaje się prosty. Jednak zakup auta za oceanem oprócz cenowych zalet ma także poważne minusy. Amerykańskie auta lub amerykańskie wersje aut europejskich, mają np. inne oświetlenie. Nie mają np. pomarańczowych, tylko czerwone kierunkowskazy z tyłu. Nie mają także światła przeciwmgielnego, które jest w Polsce obowiązkowe. Konieczne są więc zmiany w oświetleniu, żeby auto z USA mogło przejść w Polsce pozytywnie badanie techniczne i mogło być dopuszczone do ruchu i zarejestrowane.

Trochę inaczej jest także z używanymi autami z USA niż z nowymi. Bezsensowne może się np. okazać sprowadzenie kilkuletniego samochodu kompaktowego, gdyż koszty jakie trzeba ponieść z tytułu opłat celnych i transportu auta drogą morską, mogą przekroczyć kilkukrotnie jego wartość. Zastanów się więc dobrze, czy sprowadzenie np. używanej Toyoty Corolli z roku 2002, to gra warta świeczki.

Sprawdzenie auta

Pamiętaj, że wiele ogłoszeń, które znajdziesz w Internecie, są ogłoszeniami firm ubezpieczeniowych, które wystawiają na sprzedaż auta powypadkowe. Uważnie więc czytaj, oglądaj i sprawdzaj. Przeszłość aut z USA możesz sprawdzić w internetowych bazach danych, jak Autocheck i Carfax, które są uzupełniane przez firmy ubezpieczeniowe czy policję. Koszt możliwości skorzystania z takiego serwisu wynosi około 20 USD. Warto jednak z nich skorzystać, gdyż wpisanie numeru VIN auta sprawi, że wyświetli się cała historia samochodu.

Sprowadzane najczęściej marki

Z USA najczęściej sprowadza się duże, drogie SUV-y, typu: Mercedes ML, BMW X5, Jeep Grand Cherokee czy Lexusy. Jeśli zakup luksusowego suv-a w Polsce, to wydatek 300-400 tys. zł, różnica w cenie rzędu blisko 100 tys. zł sprawia, że wielu klientów sięga po możliwość zakupu np. Audi Q7 właśnie w USA.

Pomoc w sprowadzaniu auta z USA

Jeżeli szukasz pomocy w sprowadzeniu auta ze Stanów, możesz zawsze zwrócić się do specjalizujących się w tym pośredników, którzy reklamują się w sieci. Możesz także z pomocą pośrednika sprowadzić z USA samochód, który znalazłeś w Internecie sam. Możesz także zlecić pośrednikowi wyszukanie i ściągnięcie do kraju wymarzonego samochodu, w wybranym przez siebie kolorze i wersji wyposażenia.

Jeśli jednak dysponujesz czasem, a przede wszystkim odpowiednim budżetem na wycieczkę za ocean, będzie to dużym plusem. Oszczędzisz bowiem wtedy trochę pieniędzy, które wziąłby za usługę pośrednik, a także będziesz mógł sam ocenić na miejscu, czy naprawdę chcesz wybrany przez siebie samochód nabyć i sprowadzić do Polski.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27185 )
Array ( [docId] => 27185 )