Gdy zgubisz prawo jazdy i dowód rejestracyjny auta

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-04-2012 r.

Może się zdarzyć, że z pewnych przyczyn, np. kradzieży lub zaginięcia, zostajesz pozbawiony dokumentu prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego swojego auta. Co powinieneś robić w takiej sytuacji?

Zagubione prawo jazdy

Gdy zaginie Twój dokument prawa jazdy, powinieneś udać się do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania i złożyć wniosek o wydanie wtórnika tego dokumentu. W takim przypadku musisz osobiście złożyć w wydziale komunikacji komplet dokumentów, na który składa się wypełniony wniosek o wydanie wtórnika oraz jedno zdjęcie o wymiarach 3,5x4,5 cm. Trzeba tam także okazać dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem oraz napisać oświadczenie, co stało się z Twoim zagubionym prawem jazdy. Koszt wymiany prawa jazdy to 84 zł.

Pamiętaj, że nie ma obowiązku zgłaszania na policji faktu zagubienia, kradzieży, utraty dokumentu prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego pojazdu. Nie zostało to nigdzie określone w przepisach dotyczących wymiany dokumentów, więc o ewentualnym zgłoszeniu na policję musisz zadecydować sam.

Po otrzymaniu ww. dokumentów, wydział komunikacji przeprowadza ich weryfikację. Po pozytywnej weryfikacji, Twoje dane zostaną przesłane do producenta dokumentów, celem wytworzenia prawa jazdy. Jeśli jednak przedłożone dokumenty zostaną zakwestionowane, może zostać wydana decyzja odmawiająca wydania prawa jazdy. W przypadku jeśli ktoś miał okresowe prawo jazdy, czyli z uwagi na jakieś ograniczenia zdrowotne lekarz zalecił ponowne badanie po pewnym czasie, to w nowym dokumencie również będzie to ograniczenie wpisane.

Zagubiony dowód rejestracyjny

Wtórnik dowodu rejestracyjnego załatwia się w ten sposób, że należy osobiście złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji komplet dokumentów, w tym wypełniony wniosek o wydanie wtórnika oraz oświadczenie o tym, co stało się z naszym dokumentem.

Wydział komunikacji musi zaewidencjonować, czy wymiana dowodu rejestracyjnego wystąpiła z uwagi na brak miejsca na pieczątki badania technicznego, czy z uwagi na utratę dokumentu, który może znajdować się gdzieś w obiegu. Wydział komunikacji musi mieć taką informację, ponieważ wydaje wtórnik dokumentu o określonym numerze, który jest powierzony właścicielowi. Skoro właściciel przychodzi po wtórnik dokumentu, musi określić co się stało i jaka jest przyczyna wnioskowania.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27187 )
Array ( [docId] => 27187 )