Jak sprawdzić ile mamy punktów karnych

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-04-2012 r.

Policja prowadzi ewidencję kierowców, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego. W ewidencji tej rejestrowane są wykroczenia drogowe popełnione przez kierowcę, wraz z odpowiadającą im liczbą punktów. Jeśli więc chcesz otrzymać od policji informację ustną o stanie Twojego konta punktów karnych wystarczy, że zgłosisz się na komendę policji w miejscu właściwym dla Twojego zameldowania.

Kierowca zainteresowany ilością posiadanych przez siebie punktów karnych ma prawo uzyskać od policji informację ustną lub zaświadczenie pisemne o wpisach ostatecznych lub tymczasowych dotyczących punktów odpowiadających naruszeniom, których dokonał.

Informację taką można uzyskać w prawie każdej jednostce policji. Aby otrzymać od policji informację ustną o stanie naszego konta punktów karnych, wystarczy zgłosić się na policję w miejscu właściwym dla naszego zameldowania. Potrzebny będzie do tego celu dokument tożsamości ze zdjęciem.

Trochę inaczej wygląda ta sprawa, gdy chcemy otrzymać zaświadczenie pisemne o wpisach ostatecznych lub tymczasowych dotyczących punktów karnych. Pisemnych zaświadczeń o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego wymagają czasami niektórzy pracodawcy kierowców zawodowych.

W tym przypadku oprócz stawienia się z dokumentem tożsamości, niezbędne są jeszcze złożenie wypełnionego wniosku oraz dokonanie przez zainteresowanego zapłacenia opłaty skarbowej, która wynosi ok. 20 zł. O takie zaświadczenia wnioskują przeważnie: instruktorzy nauki jazdy, egzaminatorzy, kandydaci na egzaminatorów oraz kierowcy z firm posiadających floty pojazdów.

 

Kierowcy z Warszawy i podwarszawskich powiatów, chcąc sprawdzić ilość posiadanych przez siebie punktów karnych, powinni udać się do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji na ul. Waliców 15.

Nie ma natomiast możliwości sprawdzenia ilości punktów karnych podczas kontroli drogowej, gdyż policjanci z drogówki nie mają fizycznie takiej możliwości. W policyjnej, dostępnej w radiowozie komputerowej bazie danych jest tylko informacja, że osoba kontrolowana: „zbiera punkty” , „nie zbiera punktów” lub „przekroczyła punkty”.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27180 )
Array ( [docId] => 27180 )