Jak wyrejestrować i zezłomować auto

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-03-2012 r.

Żeby móc wyrejestrować auto będące wrakiem, najpierw trzeba oddać je na złom. W pierwszej kolejności musisz więc znaleźć stację demontażu, która została upoważniona przez wojewodę do wydawania zaświadczeń o przyjęciu auta do kasacji.

Dostarczenie pojazdu

Jeśli chcesz oddać auto do stacji demontażu, najpierw skontaktuj się z nią telefonicznie aby dowiedzieć się, czy auto musisz dostarczyć sam czy może stacja zapewnia bezpłatny odbiór auta własnym transportem. Dowiedz się także, czy będziesz musiał ponieść jakieś koszty operacji złomowania. Za pojazd kompletny i w dobrym stanie, który zostanie dostarczony przez właściciela na szrot osobiście, niektóre stacje płacą według indywidualnej wyceny, która jest ustalana z właścicielem wraka. Warto jednak wiedzieć, że wiele stacji demontażu przyjmuje do złomowania pojazdy kompletne bezpłatnie. Jednak jeśli dostarczymy pojazd niekompletny, wymagają dopłaty za każdy brakujący kilogram.

Dokumenty potrzebne przy złomowaniu pojazdu

Aby oddać auto do kasacji, prócz wraku potrzebne są także jego dokumenty, takie jak: dowód rejestracyjny lub dokument potwierdzający dane pojazdu, czyli np. zaświadczenie wydane przez wydział komunikacji w przypadku zatrzymania dowodu przez policję. W razie nie przerejestrowania pojazdu po kupnie, czyli gdy pojazd figuruje na poprzedniego właściciela, może być także umowa kupna-sprzedaży potwierdzona przez urząd skarbowy. Jeżeli przeznaczone do złomowania auto posiada współwłaściciela lub jeśli jego właściciel jest nieobecny, trzeba przedstawić pisemne upoważnienie od właściciela.

Kiedy przeznaczony do kasacji pojazd jest zarejestrowany na firmę, do dokumentów okazanych w stacji demontażu trzeba dołączyć wpis do ewidencji działalności gospodarczej, oraz upoważnienie do wyzłomowania pojazdu dla osoby wyrejestrowującej pojazd w imieniu podmiotu gospodarczego. Potrzebny będzie tutaj także dokument tożsamości właściciela pojazdu.

Dokumenty, które właściciel otrzyma po złomowaniu pojazdu

Po oddaniu samochodu do kasacji, jego właściciel otrzymuje: zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do stacji demontażu pojazdów, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, unieważnienie tablic rejestracyjnych oraz unieważnienie karty pojazdu, jeśli taka była wydana. Aby wyrejestrować samochód, należy się zgłosić w ciągu 30 dni do właściwego wydziału komunikacji z zaświadczeniem o przyjęciu pojazdu do kasacji oraz tablicami rejestracyjnymi. Warto wiedzieć także, że w momencie wydania zaświadczenia o przyjęciu pojazdu na szrot, przestaje obowiązywać polisa OC pojazdu.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Uważajcie na użytkownika ~dhpkurier zostawiając nr tel na stronie http://auto-zlom24h-1zl.prv.pl zamawiasz płatnego suba !!! Czytajcie regulamin

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu
data:

http://auto-zlom24h-1zl.prv.pl Ja za swoja fieste mk3 dostalam 860zl tyle ile 860KG wbite w dowodzie.Facet oddzwonil po 20 minutach i spytal tylko czy mam papiery z auta.Dzialaja w calej Polsce i ceny sa nieporownywalne!Polecam!!

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu
data:

Nie zawsze uzyskamy satysfakcjonującą nas kwotę za stare auto na stacji demontażu pojazdów. Warto również uwagę na oferty mniejszych firm. W Warszawie działa np. Gepard, a ich strona to http://autokasacja-warszawa.pl

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27165 )
Array ( [docId] => 27165 )