Kiedy kierowcę spotka dodatkowa kara

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że może dwa razy odpowiadać za to samo przewinienie. Np. kiedy zgubimy jedną tablicę rejestracyjną jeszcze z flagą Polski, musimy wykupić dwie nowe tablice. W jakich jeszcze sytuacjach możemy zostać ukarani podwójnie?

Od maja 2000 roku w Polsce obowiązują białe tablice rejestracyjne z czarnymi literami i niebieskim paskiem z boku, na którym znajdowała się początkowo flaga Polski. OD 2004 roku na niebieskim pasku znajduje się flaga Unii Europejskiej, czyli gwiazdki. Jeśli mamy auto zarejestrowane przez majem 2004 roku i zgubimy jedną z tablic, niezbędne będzie dorobienie dwóch sztuk tablic, za co trzeba będzie zapłacić 93 złote, podczas gdy analogiczna sytuacja dotycząca nowych tablic „unijnych”, wymaga dorobienia tylko jednej, brakującej sztuki, co kosztuje 53 złote.

Więcej kłopotów może mieć z kolei właściciel starszego auta jeszcze z czarnymi tablicami rejestracyjnym. Jeśli zgubimy lub skradziona nam zostanie jedna czarna tablica, niezbędne będzie przerejestrowanie pojazdu, co oznacza wykup kompletu tablic, naklejki na szybę oraz wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego, co oznacza już koszt 180 złotych.

Nie wypowiedzenie umowy OC po sprzedaży auta, to kolejna sytuacja, w której mogą kogoś spotkać podwójne kłopoty. Jeżeli po transakcji sprzedaży auta, nowy jego właściciel nie powiadomi o tym firmy ubezpieczeniowej w której auto ma polisę, poprzedni właściciel auta może mieć kłopoty. Pierwszy problem polega na tym, że sprzedający nie otrzyma zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia auta. Polisę musi też wypowiedzieć nowy właściciel auta. Druga sprawa dotyczy tego, że nie wypowiedziana polisa OC przedłuża się automatycznie na kolejny rok, zaś odpowiedzialność za jej zapłacenie spada na osobę, która sprzedała auto.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27208 )
Array ( [docId] => 27208 )