Kiedy warto zamówić ekspertyzę u rzeczoznawcy

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Użytkowanie auta nie składa się z samych miłych rzeczy. Zdarzają się auta nowe lub używane z wadami ukrytymi lub nawet nie. Zdarzają się także niefachowo wykonane naprawy, za które chcielibyśmy pozwać mechanika do sądu lub wypadki z niejasnymi do końca okolicznościami. Żeby móc łatwiej bronić się przed skutkami takich sytuacji, czasami warto zamówić ekspertyzę u rzeczoznawcy. Dlaczego?

Zdarzają się sytuacje, że sprawca kolizji w której i my braliśmy udział nie przyznaje się do winy, a ubezpieczyciel odmawia nam wypłaty odszkodowania. Może się też zdarzyć, że nowe auto z salonu będzie się nagminnie psuło, zaś dealer i serwis danej marki mogą próbować uchylać się od odpowiedzialności, próbując obarczyć winą za zaistniałą sytuację właściciela auta, zarzucając mu np. niewłaściwe użytkowanie pojazdu. Zawsze możemy złożyć reklamację czy odwołać się od pierwszej decyzji np. ubezpieczyciela. Jeżeli jednak druga strona nie zamierza zmienić stanowiska, zaś my przekonani jesteśmy, że nie jesteśmy winni danej sytuacji lub awarii, warto zamówić ekspertyzę u rzeczoznawcy, który zbada stan faktyczny.

Warto jednak zaznaczyć, że choćby osoba przygotowująca nam ekspertyzę była nawet bardzo znanym i cenionym w branży ekspertem, druga strona konfliktu, czyli importer aut, ubezpieczyciel czy sprawca kolizji, może taką opinię odrzucić i nie będzie ona miała dla sprawy charakteru wiążącego, choć na pewno z ekspertyzą będzie nam się łatwiej bronić. Ekspertyza nie będzie bowiem bezpośrednio wskazywała winnego, tylko znajdzie się w niej suchy, lakoniczny opis danej sytuacji czy awarii. Mimo to, może nam jednak pomóc, np. złożona w sądzie, jako dowód dodatkowy w sprawie.

Zwróćmy także uwagę na to, komu powierzamy wykonanie ekspertyzy. Najlepiej będzie, jeśli wykonanie ekspertyzy zlecimy fachowcowi o dużej wiedzy w danym temacie i najlepiej uznawanym autorytecie. Ważne, żeby był przynajmniej specjalistą od opisywanego przez siebie problemu. Istnieje bowiem na rynku wiele osób nadużywających tytułów czy twierdzących, że są znawcami tematu, gdy tak naprawdę prowadzą tylko działalność gospodarczą i żyją z wykonywania tego typu usług. Niefachowa opinia może nam w niczym nie pomóc, a tylko wydamy pieniądze na jej wykonanie.

Pamiętajmy, że tylko w przypadku ustalania cech identyfikacyjnych danego pojazdu bądź oceny jego wartości np. kolekcjonerskiej czy zabytkowej, niezbędne jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy certyfikowanego, który wpisany jest na listę ekspertów Ministerstwa Infrastruktury. Ekspertyzę rzeczoznawcy warto zamówić w przypadku gdy chcemy wycenić wartość samochodu, wykonać opinię techniczną, zamówić kosztorys naprawy lub ocenić jakość wykonanej naprawy. Opinia rzeczoznawcy przyda się także, gdy chcemy ocenić np. jakość części użytych do naprawy auta lub ocenić jakość paliwa, która budzi wątpliwości lub była przyczyną usterki. Rekonstrukcja wypadku w którym braliśmy udział lub ustalenie danych pojazdu, który kupiliśmy lub chcemy kupić, to kolejne sprawy, w których ekspertyza rzeczoznawcy może być pomocna.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 27219 )
Array ( [docId] => 27219 )

Array ( [docId] => 27219 )