Kolizja czy wypadek drogowy

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-03-2012 r.

Kiedy mówimy o zdarzeniu drogowym, często posługujemy się pojęciami: kolizja lub wypadek drogowy. Czym różnią się te pojęcia? Kiedy mamy do czynienia z kolizją, a kiedy z wypadkiem? Odpowiedź znajduje się w poniższej poradzie.

Definicja kolizji

Określenia kolizja używa się najczęściej wtedy, gdy jest uszkodzone mienie, czyli np. rozbite samochody, uszkodzony płot, słup itd. O kolizji mówi się także wówczas, kiedy nie ma osób rannych i kiedy w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. W polskim kodeksie drogowym nie znajdziemy takiego pojęcia jak kolizja drogowa. To policjanci mówią tak językiem potocznym, ponieważ łatwiej jest powiedzieć kolizja, niż np. „wypadek, w którym nie ma ofiar”.

Definicja wypadku drogowego

Wypadek drogowy, według ustawy - Prawo o ruchu drogowym, to zdarzenie w ruchu drogowym, w wyniku którego osoba poniosła śmierć lub doznała jakichkolwiek obrażeń ciała albo powstała szkoda w mieniu. Jeśli ktoś odniósł obrażenia ciała, które lekarz określił na ponad 7 dni, dopiero wtedy mówimy o wypadku drogowym.

 

Co zrobić w przypadku kolizji

Jeżeli weźmiesz udział w kolizji, powinieneś przede wszystkim zatrzymać pojazd i zapewnić bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników zdarzenia. Trzeba w takiej sytuacji ustawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła awaryjne. Kolejne czynności jakie powinniśmy wykonać, to ustalenie danych kierowcy pojazdu, który również brał udział w kolizji, czyli trzeba poznać jego dane personalne, firmę, w której jest ubezpieczony i numer jego polisy.

Jeśli kierowcy są w stanie sami ustalić między sobą przyczynę kolizji i kto jest jej winowajcą, wystarczy sporządzić wspólne oświadczenie i wzywanie policji nie jest konieczne. Jeżeli jednak dojdzie do różnicy zdań między kierowcami w kwestii przyczyn kolizji lub jest podejrzenie, że jeden z kierowców jest nietrzeźwy, zawsze wzywaj policję. Pomoże Ci to uniknąć później rozczarowań na etapie wypłaty odszkodowania lub na drodze prawnej.

Co zrobić w przypadku wypadku

Jeśli zaś zdarzyło Ci się wziąć udział w wypadku, najpierw o ile jesteś w stanie, oceń sytuację na miejscu zdarzenia oraz oceń stan poszkodowanych. Jeżeli zachodzi taka konieczność, należy bezwzględnie udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy, a następnie wezwać pogotowie ratunkowe i policję. Trzeba także zabezpieczyć miejsce wypadku, co pomoże później policjantom ustalić przebieg wypadku oraz ustalić kto go spowodował. Niezwykle ważne jest także ustalenie danych personalnych sprawcy wypadku. Jeżeli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, ale zapamiętany został numer rejestracyjny jego auta, karę wymierzy mu sąd.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27173 )
Array ( [docId] => 27173 )