Kolizja czy wypadek drogowy

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-03-2012 r.

Kiedy mówimy o zdarzeniu drogowym, często posługujemy się pojęciami: kolizja lub wypadek drogowy. Czym różnią się te pojęcia? Kiedy mamy do czynienia z kolizją, a kiedy z wypadkiem? Odpowiedź znajduje się w poniższej poradzie.

Definicja kolizji

Określenia kolizja używa się najczęściej wtedy, gdy jest uszkodzone mienie, czyli np. rozbite samochody, uszkodzony płot, słup itd. O kolizji mówi się także wówczas, kiedy nie ma osób rannych i kiedy w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. W polskim kodeksie drogowym nie znajdziemy takiego pojęcia jak kolizja drogowa. To policjanci mówią tak językiem potocznym, ponieważ łatwiej jest powiedzieć kolizja, niż np. „wypadek, w którym nie ma ofiar”.

Definicja wypadku drogowego

Wypadek drogowy, według ustawy - Prawo o ruchu drogowym, to zdarzenie w ruchu drogowym, w wyniku którego osoba poniosła śmierć lub doznała jakichkolwiek obrażeń ciała albo powstała szkoda w mieniu. Jeśli ktoś odniósł obrażenia ciała, które lekarz określił na ponad 7 dni, dopiero wtedy mówimy o wypadku drogowym.

Co zrobić w przypadku kolizji

Jeżeli weźmiesz udział w kolizji, powinieneś przede wszystkim zatrzymać pojazd i zapewnić bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników zdarzenia. Trzeba w takiej sytuacji ustawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła awaryjne. Kolejne czynności jakie powinniśmy wykonać, to ustalenie danych kierowcy pojazdu, który również brał udział w kolizji, czyli trzeba poznać jego dane personalne, firmę, w której jest ubezpieczony i numer jego polisy.

Jeśli kierowcy są w stanie sami ustalić między sobą przyczynę kolizji i kto jest jej winowajcą, wystarczy sporządzić wspólne oświadczenie i wzywanie policji nie jest konieczne. Jeżeli jednak dojdzie do różnicy zdań między kierowcami w kwestii przyczyn kolizji lub jest podejrzenie, że jeden z kierowców jest nietrzeźwy, zawsze wzywaj policję. Pomoże Ci to uniknąć później rozczarowań na etapie wypłaty odszkodowania lub na drodze prawnej.

Co zrobić w przypadku wypadku

Jeśli zaś zdarzyło Ci się wziąć udział w wypadku, najpierw o ile jesteś w stanie, oceń sytuację na miejscu zdarzenia oraz oceń stan poszkodowanych. Jeżeli zachodzi taka konieczność, należy bezwzględnie udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy, a następnie wezwać pogotowie ratunkowe i policję. Trzeba także zabezpieczyć miejsce wypadku, co pomoże później policjantom ustalić przebieg wypadku oraz ustalić kto go spowodował. Niezwykle ważne jest także ustalenie danych personalnych sprawcy wypadku. Jeżeli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, ale zapamiętany został numer rejestracyjny jego auta, karę wymierzy mu sąd.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27173 )
Array ( [docId] => 27173 )