Kto może nas zatrzymać do kontroli

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 31-03-2012 r.

Kiedy słyszysz o kontroli drogowej, myślisz od razu o tzw. „białych czapkach”, czyli policji drogowej. Ale warto wiedzieć, że nie tylko policjanci mogą zatrzymać Cię do kontroli. Mogą kontrolować również: inspektorzy transportu drogowego, czyli tzw. krokodyle, strażnicy miejscy i gminni, funkcjonariusze straży granicznej, żołnierze, a nawet leśnicy.

Policjanci

Każdy kierowca wie, że może zostać zatrzymany do kontroli drogowej przez policję. Kontroli może dokonać zarówno umundurowany policjant, jak również policjant po cywilnemu. Warto wiedzieć, że policjanci w cywilu mogą zatrzymywać samochody do kontroli tylko i wyłącznie w terenie zabudowanym. Funkcjonariusze innych służb powinni być umundurowani, choć są wyjątki od tej reguły. Strażnicy miejscy mogą karać kierowców za wykroczenia drogowe, które rejestrowane są za pomocą fotoradarów i kamer. Jeżeli naruszysz jednak przepisy ruchu drogowego, straż miejska może Cię zatrzymać do kontroli i powstrzymać przed dalszą jazdą do czasu przybycia policji.

Inspektorzy Transportu Drogowego

Od kilku lat postrachem kierowców zawodowych, szczególnie tych prowadzących duże ciężarówki i autokary, są funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, czyli tzw. krokodyle. Zadaniem inspektorów transportu drogowego jest kontrola przestrzegania przepisów w zakresie szeroko rozumianego transportu drogowego. Kontroli ITD podlegają w szczególności kierowcy wykonujący krajowy i międzynarodowy transport drogowy. Inspektorzy TD mogą jednak także zatrzymywać i kontrolować auta osobowe.

 

Funkcjonariusze Służby Celnej

Prawo zatrzymywania pojazdów znajdujących się w strefie nadgranicznej mają także funkcjonariusze Służby Celnej. Mają oni uprawnienia do zatrzymywania pojazdów, sprawdzania dokumentów, przeszukania auta, skontrolowania paliwa w zbiorniku oraz mogą zabronić dalszej jazdy. Funkcjonariusze Straży Granicznej, czyli pogranicznicy, mają z kolei uprawnienia do wylegitymowania kierowcy oraz zbadania alkomatem. Mogą także sprawdzić stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie i ładunek.

Żandarmi Wojskowi

Żandarmeria Wojskowa jest także uprawniona ustawowo do zatrzymywania kierowców, może się więc zdarzyć, że zatrzymają Cię do kontroli żołnierze w zielonym aucie. Żandarmi nie mogą jednak dokonywać kontroli drogowej i do tego potrzebny jest już policjant. W związku z tym popularne są patrole mieszane żandarmerii i policji.

Strażnicy leśni i parkowi

Pewne czynności kontrolne względem kierowców, mogą także wykonywać umundurowani strażnicy leśni czy parkowi. Leśnicy mogą zatrzymywać kierowców pieszo lub oznakowanym pojazdem służbowym. Prawo do kontrolowania kierowców przysługuje im jednak jedynie na terenach podlegających ich właściwości, czyli na terenach lasów czy parków narodowych.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27170 )
Array ( [docId] => 27170 )