Kto może wydać decyzję o odholowaniu samochodu

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Wierzbicki Robert
Data: 16-07-2012 r.

Obowiązujące, mało znane rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące zasad odholowywania samochodów pozwala usunąć pojazd w oparciu o indywidualną decyzję funkcjonariusza lub pracownika innej uprawnionej jednostki.

Według rozporządzenia MSWiA z dnia 22 czerwca 2011 roku decyzję o odholowaniu pojazdu może podjąć funkcjonariusz policji lub pracownik innej uprawnionej jednostki (np. strażnik gminny, miejski lub dowodzący akcją ratowniczą). Co ciekawe, dyspozycję o usunięciu samochodu można wydać ustnie, również za pośrednictwem dostępnych środków łączności, jednak wymaga ona w tym przypadku niezwłocznego potwierdzenia na piśmie.

Ostatecznie pojazd umieszczany jest na parkingu wskazanym przez starostę. Właściciel pojazdu może odebrać swój samochód dopiero po wcześniejszym uzyskaniu zgody instytucji, która nakazała jego usunięcia.

 

Rozporządzenie w sprawie usuwania pojazdów, których używanie może zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego albo utrudniających prowadzenie akcji ratowniczej weszło w życie w lipcu 2011 roku.

Wierzbicki Robert

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27230 )
Array ( [docId] => 27230 )