Kto odpowiada za wypadek podczas nauki jazdy

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

W trakcie szkolenia kursanta na prawo jazdy, niemalże cała odpowiedzialność za skutki jego działania, ponosi instruktor nauki jazdy. W miarę trwania szkolenia, kursant zdobywa jednak coraz większe doświadczenie, zaś jego odpowiedzialność rośnie. Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem tzw. „elki”, odpowiada więc zarówno instruktor jak i kursant, jednak niezależnie od siebie.

Praktyczna część kursu na prawo jazdy polega na tym, że kursant dopuszczony zostaje do tzw. warunkowego kierowania pojazdem, czyli takiego, które wymaga nadzoru ze strony instruktora. Według kodeksu drogowego, kierowcą zostać może osoba, która: skończyła wymagany wiek i jest sprawna fizycznie i psychicznie. Druga strona oferuje naukę w odpowiednio do tego przystosowanym pojeździe oraz zapewnia nadzór instruktora. Nie zwalnia to jednak kursanta z odpowiedzialności za własne czyny podczas jazdy „elką”, choć wydawałoby się na pozór, że tak właśnie jest.

Podstawowa sprawa o której należy tu pamiętać, to zakaz prowadzenia osobom nietrzeźwym, co oznacza, że instruktorowi nie wolno wpuścić „za kółko” kursanta, co do którego miałby podejrzenie, że spożywał on alkohol. Jeżeli jednak dojdzie do wypadku „elki” z kursantem, który spożył wcześniej alkohol, o czym nie wiedział wcześniej instruktor, wówczas odpowiedzialność za skutki wypadku spada na kursanta. Jeżeli mamy kolizję z autem służącym do nauki jazdy, czyli tzw. „elką”, lepiej wezwać policję, nawet jeśli ludzie nie odnieśli obrażeń, a szkody nie są duże. Ważne jest, żebyśmy spisali w takiej sytuacji dane z dowodu osobistego kursanta oraz instruktora, zaś całą sytuację i uszkodzenia w miarę możliwości sfotografowali, co może później pomóc w szybszym uzyskaniu odszkodowania za poniesione szkody.

Inna sytuacja występuje podczas trwania egzaminu na prawo jazdy. Tutaj egzaminator wydaje polecenia osobie już przynajmniej teoretycznie wyszkolonej, która ubiega się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Egzaminator reaguje na popełniane przez zdającego błędy tylko w sytuacji, gdy skutki poczynań tego drugiego mogłyby doprowadzić do kolizji z innym autem lub autami, np. w kwestii ustępowania pierwszeństwa przejazdu. Jeśli chodzi o prędkość, egzaminator studzi zapędy zdającego, gdy ten jedzie o 20 km/h za szybko.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27218 )
Array ( [docId] => 27218 )