Nie zastawiaj drogi pożarowej

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Problemem wielu polskich miast i osiedli mieszkaniowych jest brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych. Tymczasem w ciągu minionych kilku lat Polacy sprowadzili wiele aut używanych, które dzięki dużej podaży stały się tańsze, a w dalszej konsekwencji mogło zakupić je wiele osób. Auta zastawiają więc każdą najmniejszą lukę, często uniemożliwiając wjazd np. straży pożarnej na osiedle.

Uważajmy kiedy stawiamy auto na drogach wewnętrznych, czy drogach osiedlowych bądź w sąsiedztwie wjazdu na osiedle. W razie problemów z przejazdem strażacy mogą doprowadzić do uszkodzenia naszego pojazdu. Mowa tutaj o sytuacji gdy zaparkowane auto uniemożliwia dostanie się do miejsca, gdzie zagrożone jest ludzkie życie. W takiej sytuacji straż pożarna ma pełne prawo zwyczajnie staranować przeszkody stojące na drodze, w tym zaparkowane nieprawidłowo auta.

Gdy nasze auto zostanie zniszczone podczas akcji straży pożarnej, można dochodzić jedynie odszkodowania z tytułu własnej polisy auto casco, nie ma zaś możliwości np. pozwania straży za wyrządzone szkody. O rekompensatę za poniesione straty od straży można dochodzić jedynie w sytuacji, gdy udowodnimy, że nie było konieczności „przeciskania się” przez nasze auto. Może to być jednak niezwykle trudne. Szczególnie w sytuacji jeśli auto było zaparkowane na drodze pożarowej, a jest to opisane w raporcie strażackim.

Mało tego, że strażacy mogą staranować nasze źle zaparkowane auto, możemy także zostać ukarani mandatem do nawet 500 złotych za utrudnianie akcji ratunkowej. Możemy także zostać pociągnięci do odpowiedzialności za skutki pożaru, jeżeli biegli udowodnią, że przez nasze w niewłaściwym miejscu pozostawione auto strażacy nie mogli na czas dotrzeć na miejsce i w efekcie jakaś osoba czy osoby poniosły śmierć. Pamiętajmy także, że podczas akcji ratunkowej strażacy mają prawo wydawania poleceń kierowcom, np. w kwestii odblokowania drogi.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27216 )
Array ( [docId] => 27216 )