Nietypowe sytuacje na drodze

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Większość sytuacji jakie mogą spotkać kierowcę w ruchu drogowym, została szczegółowo opisana w kodeksie ruchu drogowego. Zdarzają się jednak w życiu sytuacje trudne do zinterpretowania jak w nich należy postępować, a które nie są opisane przez prawo, bądź potraktowane mało szczegółowo i wręcz marginalnie. Co robić w takich sytuacjach?

Pierwszym przypadkiem godnym opisania, jest sprawa ustępowania pierwszeństwa pieszemu. Wielu pieszych przechodząc przez przejście rozdzielone wysepką uważa, że będąc na pasach ma pierwszeństwo. Tymczasem jest tak tylko w sytuacji, gdy wysepka została namalowana na jezdni. Jeżeli zaś istnieje tzw. azyl dla pieszego w postaci wystającej z jezdni wysepki, zaś pieszy znajduje się na pasach po drugiej stronie ulicy, kierowca auta nie ma obowiązku ustępowania mu pierwszeństwa. Inna sprawa, że czasem piesi idą tak szybko, że nie ustąpienie przez kierowcę mogłoby zakończyć się nawet tragicznie dla pieszego. Apelujemy więc do pieszych oraz do kierowców o wielką rozwagę na wysepkach i przejściach dla pieszych.

Polski kodeks ruchu drogowego nie definiuje także niestety czym jest rondo i jak należy się poruszać po tego typu skrzyżowaniach. Kontrowersyjne jest w tym przypadku zajmowanie pasa ruchu przed rondem, czyli skrzyżowaniem o ruchu okrężnym oraz to, kto ma pierwszeństwo przy opuszczaniu ronda.

Kolejna ważna sprawa, to używanie kierunkowskazów, z którym to bywa różnie, o czym wie zapewne każdy kierowca. Kodeks mówi wyraźnie, że ''kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru''. Przepisy jednak swoje, a kierowcy swoje i często sygnalizowanie zamiaru wykonania manewru odbywa się zbyt późno lub często wcale, co kończy się często stłuczkami bądź poważnymi kolizjami.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27201 )
Array ( [docId] => 27201 )