Nowy taryfikator mandatów

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 22-05-2012 r.

Rozporządzenie wprowadzające nowy taryfikator punktów karnych, zostało podpisane przez ministra spraw wewnętrznych dnia 4 kwietnia 2012 r. Dokument zacznie obowiązywać od 9 czerwca 2012 r.

Zmiany w taryfikatorze mają na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci, pasażerów i pieszych. Propozycje zmian w taryfikatorze dotyczą wykroczeń najbardziej uciążliwych dla uczestników ruchu drogowego oraz wykroczeń występujących najczęściej.

W nowym taryfikatorze w paru przypadkach punktacja będzie zwiększona. Mają się także pojawić nowe, dotąd nie karane wykroczenia. W projekcie rozporządzenia przeczytać można, że karane będzie między innymi parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, za co naliczone zostanie 5 punktów karnych. Inna zmiana, to kara także 5 punktów karnych za rozmawianie przez telefon komórkowy w czasie jazdy, bez zestawu głośnomówiącego.

Jeżeli wjedziesz na skrzyżowanie, nie upewniwszy się wcześniej, że jest tam miejsce do kontynuowania jazdy i zablokujesz to skrzyżowanie, otrzymasz za to 2 punkty karne, a dotychczas nie było to karane. Karą 5 punktów karnych będzie także karane ciągnięcie za samochodem osoby jadącej na sankach, nartach czy rolkach. Kara za wjazd pomiędzy pojazdy poruszające się w kolumnie, wynieść ma 2 punkty karne.

Dwukrotnie wzrosnąć ma punktacja za przewożenie dziecka bez fotelika. Dotychczas karane to było 3 punktami karnymi, zaś po zmianie będzie to 6 punktów. Także dwukrotnie, z 1 do 2 punktów karnych, wzrośnie kara za przewożenie osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy oraz za przewożenie osób w przyczepie.

Zakrywanie świateł, oznaczeń czy tablic rejestracyjnych karane będzie 3 punktami, podobnie jak zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym oraz wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym, za które to wykroczenia dotychczas nie przyznawano punktów karnych.

Nową karą będą 2 punkty, za utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru (nieużycie lub niewłaściwe użycie kierunkowskazów). Zwiększy się kara z 1 do 4 punktów karnych, za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami np. bez pasów lub bez kasku.

Rosną sankcje za przewożenie pasażerów w liczbie przekraczającej dopuszczalną, a za każdego pasażera przewożonego w niewłaściwy sposób dodaje się 1 punkt: od 1 do 10 punktów, a dotychczas był to 1 punkt karny. Za nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu otrzymamy 10 punktów, a dotąd było 8.

Nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania oznaczać będzie karę 6, a nie 5 punktów. Z kolei za niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej dostaniemy teraz 10, a nie 8 jak dotąd punktów. Za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi otrzymamy 10 zamiast 9 punktów, zaś za wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i przed nimi 10 zamiast 8 punktów.

Cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie karane będzie 5 zamiast 3 punktów, zaś za niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP otrzymamy teraz 2 punkty karne, a nie 1 jak dotychczas.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 27189 )
Array ( [docId] => 27189 )

Array ( [docId] => 27189 )