Odbieramy prawo jazdy po zdanym egzaminie

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-04-2012 r.

Zdobyć wymarzone prawo jazdy, to niełatwa sprawa. Kiedy jednak wreszcie się uda, to pozostaje już tylko je odebrać i korzystać. Wydział komunikacji właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania, ma zarezerwowany czas 14 dni na załatwienie wszystkich czynności niezbędnych do wydania dokumentu prawa jazdy.

Aby wydział komunikacji właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania mógł wydać dokument prawa jazdy, musi najpierw otrzymać komplet dokumentów, za których przesłanie odpowiada Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, w którym został przez Ciebie pozytywnie zaliczony egzamin państwowy. Po przesłaniu dokumentów przez WORD, wydział komunikacji ma 14 dni na załatwienie wszelkich czynności niezbędnych do wydania prawa jazdy.

Komplet dokumentów z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego powinien zawierać: zaświadczenie o ukończeniu kursu dla osób ubiegających się o prawo jazdy, orzeczenie lekarskie oraz wniosek o wydanie dokumentu z potwierdzonym pozytywnym wynikiem egzaminu państwowego na daną kategorię. W przypadku osoby niepełnoletniej potrzebna jest zgoda rodziców lub opiekunów na odbiór dokumentu prawa jazdy (dotyczy osób ubiegających się o kat. A1, B1 lub T).

Z kolei osoba, która zdała egzamin powinna dostarczyć do wydziału komunikacji swoją fotografię o wymiarach 3,5cm x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być aktualne, wyraźne oraz przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i bez okularów z ciemnymi szkłami. Ponadto głowa powinna być ujęta w lewym półprofilu z widocznym lewym uchem.

 

Odbierając prawo jazdy należy pamiętać o zabraniu z sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz dowodu uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy. Opłaty administracyjne wynoszą obecnie: 84 zł za wydanie prawa jazdy oraz 1 zł opłata ewidencyjna. Opłaty takie można zwykle wykonać na miejscu w kasie właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27181 )
Array ( [docId] => 27181 )