Odległości obowiązkowe, czyli co warto wiedzieć

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Czasami parkując auto w pobliżu skrzyżowania lub wyprzedzając rowerzystę, nie wiemy dokładnie, jaka powinna być zachowana minimalna lub maksymalna odległość. Tymczasem wiele odległości jakie należy zachować, dokładnie określa i opisuje prawo. O czym powinniśmy wiedzieć, będąc kierowcami?

Nie każdy to wie, że jeden metr to minimalny odstęp pojazdu w przypadku wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motocykla czy kolumny pieszych. 1 metr to także maksymalna wysokość, na jakiej można umieścić na samochodzie trójkąt odblaskowy, gdy zepsuje się on w terenie zabudowanym, zaś z jakichś przyczyn nie jest możliwe włączenie świateł awaryjnych.

Kiedy natomiast parkujemy auto na chodniku, gdzie nie ma zakazu parkowania, należy pamiętać, że minimalna szerokość chodnika, jaką należy zostawić dla pieszych, to 1,5 metra. 150 cm to także maksymalna długość ładunku, który wystaje z bagażnika oraz minimalny wzrost dziecka, które przewożone jest samochodzie bez użycia podstawki lub nie w foteliku.

Jeżeli jedziemy w tunelu i musimy zatrzymać się np. z powodów zakorkowania trasy, minimalna odległość od poprzedzającego auta musi wynosić co najmniej 5 metrów. Jeżeli zaś holujemy lub jesteśmy holowani przez inne auto, pamiętajmy, że 6 metrów to minimalna odległość, jaka powinna być zachowana między pojazdami. Jeżeli holowanie odbywa się za pomocą tzw. sztywnego holu, warto wiedzieć, że jego długość nie może być większa niż 3 metry, zaś minimalna odległość między pojazdami holującymi się na połączeniu elastycznym, to 4 metry.

Jeśli nasze auto ulegnie awarii poza terenem zabudowanym ustawiamy na drodze trójkąt ostrzegawczy. Ważne jednak, żeby minimalna odległość jaka jest między autem a trójkątem, wynosiła co najmniej 30 metrów. Należy także włączyć w takiej sytuacji światła awaryjne. Jeżeli jednak nasze auto ulegnie awarii na drodze ekspresowej lub autostradzie, minimalna odległość między autem a ustawionym trójkątem ostrzegawczym wynosi 100 metrów. Z kolei 50 metrów, to minimalna odległość przejrzystości powietrza, powyżej której można włączyć światła przeciwmgielne.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27203 )
Array ( [docId] => 27203 )