Odmowa przyjęcia mandatu

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Kontrola drogowa i otrzymana podczas niej kara w postaci mandatu, może być i jest dla wielu kierowców sytuacją stresującą. Nie każdy kierowca wie jednak, że mandatu można nie przyjąć, nie trzeba się z tego tłumaczyć i nie trzeba się tego bać. Są jednak poważne konsekwencje nie przyjęcia mandatu, jak np. sprawa w sądzie.

Mandatu można nie przyjąć i nie musimy wyjaśniać policjantowi przyczyn takiej decyzji. Pamiętajmy jednak, że gdy odmówimy przyjęcia mandatu, wszczęta zostaje procedura skierowania wniosku do sądu o ukaranie nas. Jeżeli kierowca zmieni zdanie i stwierdzi, że lepiej sobie odpuścić i zapłacić mandat niż być ciąganym po sądach, najlepiej, żeby udał się na policję w celu zmiany decyzji. Często policjanci godzą się na taką zmianę decyzji i wypisują mandat nawet po czasie, szczególnie gdy sprawa nie została jeszcze skierowana do sądu. Może się jednak zdarzyć, że dobrej woli ze strony wystawiającego mandat policjanta zabraknie lub będzie już po prostu za późno na odkręcanie sprawy. Lepiej także przyjąć mandat, jeżeli sprawa dotyczy np. zbyt szybkiej jazdy udowodnionej zapisem z rejestratora w radiowozie. Trudno bowiem dyskutować z faktami.

Warto wiedzieć, że jeśli sprawa za nie przyjęcie mandatu trafi do sądu, będziemy podczas prowadzonego dochodzenia traktowani jak podejrzani i w takim charakterze możemy być zmuszeni złożyć zeznania. Dobrze w takiej sytuacji, jeśli zdarzenie za które zostaliśmy ukarani miało miejsce w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. W innym bowiem przypadku może nas czekać długa wycieczka do miejsca w którym popełniliśmy wykroczenie i nie przyjęliśmy mandatu od miejscowych policjantów drogówki.

Warto także wiedzieć, że jeśli sprawa trafi do sądu, będzie to sąd grodzki właściwy dla miejsca w którym popełniono wykroczenie. Koszty nie przyjęcia mandatu w postaci jeżdżenia na zeznania i na rozprawę oraz potrzebny na to czas mogą być czasem więcej warte, niż kwota mandatu, którego zdecydowaliśmy się nie przyjąć. Rozprawa w sądzie oznaczać może jednak dla nas także dużo wyższą karę niż wysokość nie przyjętego mandatu, jeżeli sędzia udowodni nam, że nie dość, ze popełniliśmy wykroczenie, to jeszcze próbujemy się do niego nie przyznać, choć dowody wykroczenia są.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27202 )
Array ( [docId] => 27202 )