Odwołanie od wyniku egzaminu na prawo jazdy

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 10-06-2012 r.

Oblany egzamin na prawo jazdy to coś, co spotkało wielu kierowców. Tylko niewielki odsetek zdających ma to szczęście, żeby zdać za pierwszym razem. Nie zdany egzamin wywołuje u wielu przyszłych kierowców poczucie skrzywdzenia, gdyż uważają się już za wystarczająco wyszkolonych by zdać. Warto więc wiedzieć, że od wyniku nie zaliczonego egzaminu na prawo jazdy można się odwołać.

Przyszły kierowco. Jeżeli przystąpiłeś do państwowego egzaminu na prawo jazdy i nie udało Ci się, jeśli uważasz, że egzaminator potraktował Cię podczas egzaminu na prawo jazdy niesprawiedliwie i „oblał Cię” niesłusznie, możesz to zgłosić u dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Egzaminowania, w którym przystępowałeś do egzaminu. Należy wówczas bardzo dokładnie przedstawić na piśmie przebieg całego swojego egzaminu. Szczególnie dokładnie należy opisać sytuację nie do końca dla nas jasną, a która doprowadziła do przerwania egzaminu z wynikiem negatywnym i z którą się nie zgadzamy. Składamy więc w WORD w którym zdawaliśmy egzamin podanie o zbadanie sprawy naszego egzaminu wraz z opisanymi niejasnościami.

Kiedy podanie o zbadanie prawidłowości przebiegu egzaminu trafia do WORD, dyrektor ośrodka rozpoczyna postępowanie wyjaśniające. Postępowanie takie polega m.in. na wezwaniu danego egzaminatora, aby złożył wyjaśnienia w sprawie swojej takiej a nie innej decyzji. Podczas postępowania wyjaśniającego odtwarza się cały przebieg egzaminu, który został przez WORD zarejestrowany za pomocą kamery w pojeździe egzaminacyjnym oraz rejestratora dźwięku.

 

Zarejestrowane podczas egzaminu w pojeździe obraz i dźwięk przechowuje się w ośrodku egzaminowania przez okres 14 dni od daty egzaminu, a obejrzeć taki materiał może osoba zdająca lub jej pełnomocnik. Z reguły jednak materiał zarejestrowany podczas feralnego egzaminu oglądany jest przez dyrektora WORD-u i egzaminatora, który zdecydował o negatywnym wyniku. Jeśli osoba zdająca będzie w stanie udowodnić egzaminatorowi winę i podczas postępowania wyjaśniającego zostanie to uznane, przyszły kierowca ma prawo bezpłatnie podejść ponownie do egzaminu.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27200 )
Array ( [docId] => 27200 )