Prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 09-06-2012 r.

Wszyscy chcą jeździć, osoby niepełnosprawne także. Dla wielu osób z dysfunkcją ruchu, możliwość przemieszczania się własnym autem jest niezwykle ważna. W Polsce jest wiele ośrodków szkolenia kierowców. Jednak tylko znikomy odsetek z nich oferuje osobom niepełnosprawnym możliwość przeszkolenia, jakie wymagane jest do zdobycia prawa jazdy.

Osoby niepełnosprawne, które chciałyby móc przemieszczać się własnym autem, często mają problemy ze znalezieniem odpowiedniego ośrodka szkolenia kierowców, który byłby w stanie zapewnić im odpowiedni kurs. Bierze się to z tego, że wiele szkół nie dysponuje odpowiednio przygotowanymi pojazdami, a to dla niepełnosprawnych duży i poważny problem. Są jednak auto szkoły w dużych miastach, dysponujące odpowiednim zapleczem.

Niepełnosprawni z Warszawy i okolic, mogą skorzystać np. z oferty Ośrodka Szkolenia Kierowców PIK, który prowadzi szkolenia na specjalnie w tym celu przystosowanych autach. Szkoła ta dysponuje m.in. Fiatem Grande Punto z oprzyrządowaniem, Toyotą Yaris z automatyczną skrzynią biegów i oprzyrządowaniem, a także pojazdem Chrysler PT Cruiser z automatyczną skrzynią biegów. W szkole tej, w zależności od rodzaju dysfunkcji, kandydat na kierowcę może po badaniu lekarskim wybrać odpowiedni dla siebie pojazd. Po zakończeniu zajęć teoretycznych, uczestnik szkolenia indywidualnie może umawiać się z instruktorem na jazdy, czyli część praktyczną. Możliwe jest także wypożyczenie samochodu na egzamin państwowy na terenie Warszawy, wiąże się to jednak z dodatkową opłatą.

Żeby przystąpić do szkolenia z nauki jazdy, należy najpierw przedłożyć orzeczenie lekarskie wystawione przez lekarza uprawnionego do badań kierowców o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem oraz z odpowiednimi kodami, które określają ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub informacje dodatkowe dotyczące przystosowania pojazdu do danego rodzaju schorzenia. Wszystkie szkoły oferujące osobom niepełnosprawnym kursy nauki jazdy, pomagają również w zdobyciu takiego zaświadczenia poprzez współpracę z uprawnionymi lekarzami. Niepełnosprawni, którzy chcą zdobyć prawo jazdy, mogą ubiegać się o dofinansowanie udzielane przez Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czyli PFRON.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27197 )
Array ( [docId] => 27197 )