Szkolenie „Punkty karne”

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 07-06-2012 r.

Ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego prowadzi policja, do czego zobowiązuje ją Kodeks Drogowy. Otrzymane punkty karne, usuwane są po upływie roku od dnia naruszenia. Warto jednak wiedzieć, że kierowca który naruszył przepisy ruchu drogowego i otrzymał punkty karne, może wziąć udział w płatnym szkoleniu, po którego odbyciu liczba jego punktów karnych zmniejszy się o sześć.

Z pomocą kierowcom posiadającym dużo punktów karnych przychodzą Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, czyli WORD-y, organizując Szkolenie „Punkty karne”. Szkolenie takie, polega na jednorazowym spotkaniu z policjantem i psychologiem, zaś odbywa się w formie pogadanki oraz prelekcji przy wykorzystaniu środków audio-wizualnych. Po szkoleniu kursant dostaje zaświadczenie wydane przez dyrektora WORD-u, na podstawie którego właściwy Komendant Wojewódzki Policji prowadzący ewidencję punktów karnych, zmniejsza ich liczbę o sześć. Ilość posiadanych przez siebie punktów karnych można sprawdzić na komendzie policji właściwej dla miejsca zamieszkania.

W szkoleniu „Punkty karne” nie można brać udziału częściej niż raz na pół roku. Zasady dotyczące szkolenia „Punkty karne” nie dotyczą jednak wszystkich kierowców. I tak kierowcy w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, nie mogą odbyć takiego szkolenia. Kierowca "młody", czyli w okresie jednego roku od dnia wydania prawa jazdy po raz pierwszy, nie może przekroczyć 20 punktów karnych. Jeżeli otrzyma punktów więcej, to zostaje mu cofnięte uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi. Oznacza to, że od początku musi odbyć szkolenie w Ośrodku Szkolenia Kierowców i zdać egzamin państwowy na prawo jazdy.

Bardziej doświadczeni kierowcy, którzy posiadający prawo jazdy dłużej, nie mogą przekroczyć limitu 24 punktów karnych. Jeśli kierowca otrzyma 25 punktów i więcej, to czeka go skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji, a więc ponowny egzamin państwowy na prawo jazdy (teoretyczny i praktyczny), przeprowadzany w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Czeka go także badanie psychologiczne, które przeprowadza się w celu orzeczenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

Żeby wziąć udział w szkoleniu „Punkty karne”, trzeba złożyć w WORD wypełniony wniosek. Niezbędne będą również dane z dowodu osobistego i prawa jazdy. Trzeba także przedstawić dowód dokonania wpłaty za udział w szkoleniu, które np. w warszawskim WORD-zie kosztuje 350 zł.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27192 )
Array ( [docId] => 27192 )