Urzędnik też może się pomylić

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Warto przyglądać się uważnie decyzjom służb mundurowych czy urzędników. Może się bowiem okazać, że w wyniku czyjejś złej woli lub niedostatecznej wiedzy, będziemy musieli ponieść opłatę za coś, za co tak naprawdę nie powinniśmy płacić w ogóle lub tak dużo.

Pierwszy przypadek z bezsensownymi kosztami dodatkowymi dotyczy sytuacji, gdy zgubimy jedną tablicę rejestracyjną naszego auta lub gdy zostanie nam ona skradziona. W takiej sytuacji powinniśmy zgłosić to na policji i udać się do właściwego dla miejsca naszego zamieszkania wydziału komunikacji, w celu wyrobienia wtórnika tablicy. Dorobienie wtórnika tablicy rejestracyjnej to koszt 53zł.

W takich sytuacjach często urzędnicy próbują wmówić właścicielom aut, że powinni przerejestrować auto i wykupić komplet nowych tablic, co kosztuje już 180 zł, więc ponad trzy razy tyle.

Pamiętajmy, że urzędnik wydziału komunikacji nie ma prawa narzucać nam decyzji o przerejestrowaniu auta, gdy chodzi tylko o dorobienie jednej, brakującej tablicy rejestracyjnej. Można w takiej sytuacji prosić o uzasadnienie na piśmie, dlaczego mielibyśmy przerejestrować auto.

Inny problem dotyczy mandatów nakładanych przez straż miejską na podstawie zdjęć wykonanych przez fotoradar. Warto wiedzieć, że w okresie 31 grudnia 2010 – 28 czerwca 2011 roku straże miejskie i gminne, które zajmują się wystawianiem mandatów, nie mogły używać przenośnych fotoradarów.

Ponadto strażnikom używającym przenośnych fotoradarów zdarza się niestety nie stawiać na danej drodze znaków informujących o tym, że dokonywane są na tej drodze kontrole z użyciem fotoradaru. Jeśli więc otrzymamy zdjęcie od straży gminnej z informacją o mandacie, sprawdźmy, czy na drodze tej stoją znaki „kontrola prędkości – fotoradar” oraz tabliczka „pomiar na odcinku… metrów”. Jeśli na drodze nie ma takich oznaczeń, mamy prawo żądać unieważnienia mandatu.

Podobnie, gdy dostaniemy mandat od straży gminnej z datą między 31 grudnia 2010 a 28 czerwca 2011, możemy bronić się argumentem, że w tym okresie straż miejska nie mogła korzystać z takich urządzeń, więc mandat powinien zostać zgodnie z prawem unieważniony.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27221 )
Array ( [docId] => 27221 )