Uważaj na auta z zastawem rejestrowym

Kategoria: Auto i prawo
Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 15-06-2012 r.

Zanim kupisz używane auto, lepiej dokładnie sprawdź jego dokumenty, czy przypadkiem nie jest ono obciążone zastawem rejestrowym. Zabezpieczenie jakim jest zastaw rejestrowy stosują niektóre banki i instytucje finansowe, jako gwarancję, że kredyt zaciągnięty na zakup auta będzie spłacany.

Aktualnie stosowanym przez banki zabezpieczeniem, jest najczęściej zatrzymanie karty pojazdu do momentu spłaty kredytu zaciągniętego na zakup samochodu. Bank jest w takiej sytuacji pewny, że kredyt będzie spłacany, zaś jeśli raty nie będą spłacane, bank ma prawo odebrać auto właścicielowi. Na podobnej zasadzie działa zabezpieczenie w postaci zastawu rejestrowego, który zwykle jest wpisany do dowodu rejestracyjnego auta.

Jeżeli szukając używanego auta trafimy na takie, które ma wpisany do dowodu rejestracyjnego informację o zastawie rejestrowym, lepiej odpuścić sobie kupno, gdyż informacja taka oznaczać może, że na aucie ciąży niespłacony kredyt. Jeżeli wpadniemy w pułapkę i kupimy auto z zastawem rejestrowym, bank w który kredytowano zakup auta, może nam samochód odebrać, zaś kredyt będzie musiał i tak spłacać jego pierwszy właściciel. Możemy także próbować rezygnacji z umowy i starać się o zwrot pieniędzy. Jeśli jednak właściciel auta nie zechce anulować transakcji, można skierować sprawę do sądu. O tym, że auto może być wpisane do zastawu rejestrowego może świadczyć cesja z polisy auto casco na bank kredytujący zakup auta. Domagajmy się więc okazania polisy, a nie tylko dowodu jej opłacenia, wożonego zwykle w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

 

Warto wiedzieć, że nie zawsze jednak informacja o zastawie rejestrowym musi być wpisana do dowodu rejestracyjnego. Może się bowiem zdarzyć, że auto jest niespłacone, zaś zastaw rejestrowy jest. Sprawdzić to można w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych. Wniosek o wydanie zaświadczenia o stanie faktycznym można złożyć w sądzie rejonowym bądź wysłać go poprzez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości (ms.gov.pl). Koszt takiego zaświadczenia wynosi 20 złotych. Jeżeli auto jest spłacone, można starać się o wykreślenie zastawu rejestrowego. Wymaga to jednak zgody banku na piśmie z pieczątką. Jeśli zastaw wpisany jest do dowodu rejestracyjnego, niezbędna będzie wizyta w wydziale komunikacji, który w tej sytuacji powinien wykreślić auto z rejestru zastawów.

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27226 )
Array ( [docId] => 27226 )